Díky Norským fondům vznikne v Libereckém kraji 77 nových tůní

| zdroj: IPUR0

25673771142_f83ba846f7_c
zdroj: flickr.com

Projekt „Nové mokřady a tůně jako místa pro biodiverzitu v Libereckém kraji 2021 – 2024“, podporovaný Finančním mechanismem Norska 2014 – 2021 v rámci Výzvy RONDANE a realizovaný libereckým Institutem pro udržitelný rozvoj o. p. s. (IPUR), se blíží úspěšnému závěru.

Jeho klíčovým výstupem je 77 nových tůní na území Libereckého kraje, nejvíce jich krajinu zpestří v okolí Jablonného v Podještědí a u Nového Boru. Nové lokality zlepší podmínky pro život více než 20 chráněných druhů rostlin a živočichů.

Práce v Jablonném v Podještědí a České Vsi již byly dokončeny. Aktuálně vzniká soustava 27 tůní u Nového Boru, v lokalitě známé jako Novoborská Amazonie. Během května přibydou ještě tůně v Dolním Vítkově a v Pertolticích.

Dagmar Najmanová dodává: „Získání všech povolení a vyjádření je často během na dlouhou trať, proto jsem ráda, že po 8 letech příprav konečně letos vzniknou nové tůně i u Nového Boru. Lokalitu jsme v minulých letech opakovaně uklidili od odpadků, podařilo se zredukovat porosty invazivní křídlatky, a v těchto dnech zde již začaly svou práci bagry a další technika. Následně plánujeme lokalitu ve spolupráci s městem ještě citlivě zpřístupnit i pro veřejnost.“

Součástí projektu byla i příprava nových lokalit, již v příštím roce by tak měla vzniknout např. soustava tůní v lokalitě Nad Zámečkem u Lomnice nad Popelkou.

Jan Korytář zároveň upozorňuje na překážky, kterým musejí realizátoři podobných projektů čelit: „Nové mokřadní areály vznikly zejména díky podpoře Norských fondů. Příprava větších revitalizačních projektů a žádostí o dotace je časově i finančně náročná, peníze jsou většinou proplácené až ex-post, což je u větších projektů zásadní překážkou. Jsem rád, že se nám podařilo v minulém roce prosadit alespoň zjednodušení podmínek v dotačním programu Libereckého kraje na podporu retence vody v krajině, kde již není třeba u žádostí o dotace mít uzavřené nájemní či pachtovní smlouvy, ale stačí pouze souhlasy majitelů pozemků, což podstatně zjednodušuje přípravu právě větších projektů.“

IPUR se snaží přiblížit veřejnosti význam mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí. Proto připravil výstavu, kterou mohli občané v loňském roce zhlédnout v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě.

Momentálně je výstava k dispozici v liberecké botanické zahradě. Na 12 panelech návštěvníci získají informace o důležitosti mokřadů pro živočichy a rostliny, o procesu přípravy revitalizačních projektů a dalších přínosech mokřadů. Autoři výstavy předpokládají, že mnozí návštěvníci uvidí některé rostliny či živočichy poprvé právě na výstavních panelech, neboť se v přírodě vyskytují již jen vzácně.