Další domácnosti v Kraji Vysočina dosáhly na kotlíkovou dotaci

| zdroj: Kraj Vysočina0

komin_ja.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Rada Kraje Vysočina dnes rozhodla o schválení 788 žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace. „Úspěšní žadatelé budou moci na výměnu svého starého kotle na tuhá paliva za nový ekologický zdroj tepla čerpat finanční prostředky v celkovém objemu přes 116 milionů korun,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

Od 1. 8. do 31. 8. 2022 bylo na Krajský úřad Kraje Vysočina předloženo 844 žádostí o dotaci v rámci projektu „Kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti“, který je financovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Podpoření žadatelé budou písemně informováni o schválení jejich žádosti prostřednictvím dopisu, který jim bude v nejbližších dnech zaslán společně se Smlouvami o poskytnutí dotace. Stejně tak budou vyrozuměni i všichni žadatelé, kterým nebyla dotace přiznána. Nepodpořeno bylo 56 žádostí, a to především z důvodu nesplnění podmínek programu nebo duplicitního podání stejné žádosti.

„Dotace jsou nově zacíleny na domácnosti, jejichž příjem nepřesahuje v průměru 170 900 Kč ročně a pro domácnosti složené výhradně ze starobních důchodců. Novinkou je možnost získat až 60 % dotace dopředu, na základě zálohové faktury vystavené dodavatelem. Odpadá tedy nutnost mít na výměnu kotle našetřenou celou částku,“ doplnila Hana Hajnová.

Zájemci o dotaci, kteří nesplňují podmínky nízkopříjmovosti, avšak vlastní nemovitost vytápěnou kotlem nejvýše 2. emisní třídy, mohou na jeho výměnu čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, který má v gesci Státní fond životního prostředí.

Celkem bylo v rámci všech čtyř kol kotlíkových dotací dosud schváleno 9 346 žádostí o dotaci. K dnešnímu dni vyplatil Kraj Vysočina dotace na pořízení nových ekologických zdrojů tepla ve výši více než 762 milionů korun.