Co vyhazují do směsného komunálního odpadu obyvatelé bytových domů? To bylo předmětem analýzy odpadů v Duchcově. Odborníci na odpadové hospodářství ve městě celkem vytřídili přes 300 kilogramů odpadu v různých kategoriích a mimo jiné zjistili, že přes 80 % městských směsných komunálních odpadů by šlo dále vytřídit.
Přesná znalost obsahu černých popelnic, kterou přinesla jejich fyzická analýza, umožní další zpracování a využití složek odpadu ve městě. Díky detailním zjištěním můžou zástupci samosprávy, společně s partnerskou společností JRK, proměnit odpadové hospodářství Duchcova tak, aby se zde zásadně zvýšila míra třídění. „Z výsledků analýzy je zřejmé, že největší objem odpadů, který lze ze směsného odpadu vytřídit, je bioodpad," uvádí starosta Zbyněk Šimbera a doplňuje: „Budeme se snažit najít řešení, jak tento odpad dále zpracovat.“
Třídění zaujalo i žáky
Fyzická analýza odpadu se uskutečnila v areálu Technických služeb města Duchcova a provedlo ji pět odborníků na odpadové hospodářství. Na místo analýzy byl brzy ráno před zahájením akce svezen směsný komunální odpad v 1100 l kontejnerech z vybraných lokalit. K analýze byl připraven vzorek ze zástavby bytových domů, který vznikl smísením vzorků z dovezených kontejnerů. Třídění odpadů probíhalo v rámci následujících kategorií: plast, papír, bioodpad, sklo, kov, dřevo, textil, nápojové kartony, elektroodpad, baterie a akumulátory a ostatní odpady. Po dokončení rozboru vzorku proběhlo vážení všech frakcí. Analýzu také navštívili žáci místní základní školy, kterým odborníci vysvětlili základy správné praxi třídění a nakládání s odpady.
Výsledky analýzy
Vzorek analyzovaných odpadů vážil 300,46 kg. Vytříditelné složky tvořily o něco více než 66 % hmotnosti vzorku. Jde především o biologický odpad (17,5 %) – kuchyňský kompostovatelný (rostlinný) odpad (15,4 %) a ze zahrad a parků (2,1 %), plast (11,4 %),stavební/minerální odpad (9,6 %), textil (8,5 %), papír (7,8 %), sklo (6,1 %) a kov (4,2). V menším množství to byly nápojové kartony (0,75 %), baterie (0,3%), elektrozařízení (0,09 %) a nebezpečné odpady (0,09 %). Biologicky rozložitelný odpad živočišného původu – nekompostovatelný, který v současnosti není tříděn, představoval 15 % hmotnosti vzorku. Dohromady tedy 81 % hmotnosti vzorku tvořily potenciálně vytříditelné složky odpadu.
Jaké je možné řešení?
Analýza zjistila, že výrazný potenciál pro zlepšení vytříděnosti představuje zejména biologicky rozložitelný odpad rostlinného i živočišného původu. Dohromady oba druhy odpadu tvořily třetinu hmotnosti vzorku. Řešením v případě rostlinného bioodpadu, jehož svoz už ve městě funguje, je rozšíření této služby i do bytové zástavby. Pomohlo by zejména rozmístění nádob na bioodpad i na současná sběrná místa. Živočišné odpady z kuchyní zatím třídit nelze, jako možné východisku se jeví možnost, která se již v České republice objevila, a to je sběr takového odpadu přímo z domácností. Následně pak může živočišný bioodpad další přínos při využití například v kompostárnách, anebo v bioplynových stanicích.
Komentáře