Mění se přístup k projektům parkování ve městě
„Na parkovacích stáních u bytového domu na Palackého třídě budou místo asfaltu použity zatravňovací vsakovací dlaždice,“ upozorňuje starosta František Pilný a dodává: „U budovy městského úřadu na Pardubické ulici je sice na nově vybudované části parkoviště asfaltový povrch, ale pod ním je štěrkové lože, kam se voda může vsáknout.“
Všechna nová parkoviště by měla být budována těmito technologiemi za použití dotací z Operačního programu Životní prostředí na využití dešťové vody v obcích. Pokud to dotační podmínky dovolí, bude město v nejbližší době žádat o dotaci např. pro lokality Na Skřivánku a U Stadionu.
Trávníky kosí mulčováním už více než 20 let
Chrudim je jedno z mála měst v republice, kde probíhá kosení trávníků tzv. mulčováním. Tímto způsobem se sečou trávníky v celém městě už více než 20 let. Posekaná a rozmělněná tráva se nechává v trávnících, kde zavadne a časem propadne. V místě jsou tedy zachovány příznivé mikroklimatické a mikrobiologické poměry, trávníky se přirozeně hnojí a předchází se tvorbě mechu. V letních měsících trávníky tak rychle nevysychají a z města se nevyváží biologická hmota, což je z hlediska udržitelného rozvoje krok správným směrem.
„V posledních letech necháváme vyšší a vykvetlé trávníky na svazích kolem městského okruhu, na ploše vedle Penny marketu a na stráních pod Myší dírou. V sídlištích a parcích udržujeme pobytové trávníky. V letních měsících v době sucha se trávníky nesečou, alespoň jednou je však třeba posekat dvouděložné plevely,“ vysvětluje Kateřina Jánská z odboru investic, která se o městskou zeleň stará.
Výsadba zeleně, mlatové povrchy
Na podzim by měla být zahájena revitalizace parčíku v Husově ulici (naproti hotelu Centrál), která bude v první fázi řešit stromy, keře a květové záhony. „Uvědomujeme si, že můžeme podpořit zavodnění krajiny výsadbou stromů. Proto také u nábřežní zdi Chrudimky plánujeme výsadbu jabloní,“ říká František Pilný. Vegetace ve městě zajišťuje příznivější klima a nižší teplotu nežli odvodněná zemědělská krajina. Pomáhá lepšímu zadržování vody a půdy v krajině.
Obecní plánování musí zohledňovat návrat vody do krajiny
Při obecním plánování a tvorbě obecních plánů rozvoje je třeba myslet na návrat vody do krajiny a potřebu vodu tam zadržet. Pro hustě osídlená území jsou jezírka, mokřady a další vodní plochy nezbytnou nutností. František Pilný k tomu dodává: „V další fázi revitalizace dojde kromě bruselské kašny i na mlatové povrchy, a to už v jarních měsících příštího roku.“
Zdroj: TZ Chrudim
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře