Voda, jedna z mála ze základních komodit, která pro pelhřimovské občany odolala v letošním roce inflačnímu tlaku. Její cena je stejná jako v roce 2021. Lidé v Pelhřimově a jeho místních částech za metr krychlový platí 78,65 koruny.
Z hlediska celorepublikového srovnání se jedná o cenu velmi příznivou. Pelhřimov patří mezi nejlevnější třetinu měst. Mezi okresními městy na Vysočině mu patří absolutní primát. Jen o trochu vyšší cenu za vodu platí lidé v Havlíčkově Brodě. V Jihlavě, Žďáru nad Sázavou a Třebíči stojí kubík více než stokorunu.
„Tím, že jsme začali provozovat Pelhřimovskou vodárenskou došlo k úsporám řady nákladů. Mohli jsme tak kompenzovat zdražení ostatních položek, které se do ceny pro občany promítají. V první řadě mám na mysli zvýšení ceny vody, za jakou ji kupujeme ze Želivky,“ vysvětlil starosta města Ladislav Med. Cena, za kterou město nakupuje upravenou vodu, vzrostla meziročně o sedm korun. „Ve srovnání s rokem 2021 se nám zvýšily i náklady na energii, která je potřeba na provoz čerpadel ve vodojemech či vrtech,“ doplnil.
Nejen ze Želivky bere Pelhřimov a jeho místní části pitnou vodu. „Voda odtud vykrývá zhruba polovinu spotřeby. Stále využíváme také historicky první zdroj vody pro město, kterým je prameniště pod Křemešníkem,“ uvedl vedoucí vodovodů a kanalizací Pelhřimovské vodárenské s.r.o. Rudolf Cífka. Řada místních částí města má navíc zdroje v podobě vrtů. Jmenujme třeba Rybníček, Pejškov či Myslotín.
O užitečnosti zřízení Pelhřimovské vodárenské s.r.o. se sice napříč politickým spektrem vedou čilé debaty, starosta Ladislav Med její užitečnost podložil čísly. „Kdybychom neměli Pelhřimovskou vodárenskou, nákladově bychom byli ročně o zhruba tři miliony výše. Počítám tam náklady na údržbu infrastruktury a nákup vody. Díky její existenci máme své vlastní lidi, kteří vlastní vodohospodářskou infrastrukturu obsluhují. Nemusíme si na řadu činností sjednávat externí firmy,“ argumentoval. Rudolf Cífka k tomu dodal: „Snažíme se o maximální optimalizaci nákladů. I když v dnešní době to není vůbec lehké. Většina vstupů, se kterými pracujeme, zdražuje. Týká se to energií, pohonných hmot, mzdových nákladů a tak dále.“
Komentáře