Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Bez dostupné pitné vody nemohou fungovat další obory včetně těch kritických

| autor: Hana Tomášková0

Vidaconference
zdroj: autor

V pražském Olympiku se konal další ročník konference Vodárenská infrastruktura a její financování pořádaný společností Vida conference. Diskutovala se aktuální témata, která rezonují vodárenským oborem.

SOVAK a cíl zajistit bezproblémově fungující obor vodárenství

V úvodu představil funkci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) jeho ředitel a člen představenstva Ing. Vilém Žák.

SOVAK pracuje především pro svou členskou základnu. Cílem je zajistit bezproblémově fungující obor, a to za jakékoli krize, který poskytuje všem občanům ČR napojeným na vodovod a kanalizaci kvalitní služby 24 hodin, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce.

Ing. Vilém Žák zdůraznil, že pitná voda a její dostupnost je základním pilířem naší společnosti, bez níž by nemohl fungovat žádný jiný obor včetně těch tzv. kritických – zdravotnictví, energetika, potravinářství či telekomunikace.

Sociálně únosná cena

Ve své přednášce se Ing. Gabriela Baštářová, vedoucí oddělení monitoringu vodohospodářské infrastruktury Státního fondu životního prostředí ČR, věnovala zejména tématům provozování vodohospodářské infrastruktury v OPŽP či mimořádným opatřením SFŽP ČR k energetické krizi. Zásada „znečišťovatel platí“ je dodržována se zohledněním sociální únosnosti tarifu.

Sociálně únosnou cenu každoročně zveřejňuje SFŽP. „Zatím používáme sociálně únosnou cenu tak, jak je definována,“ uvedla Gabriela Baštářová. Tedy platí:

„Sociálně únosná hranice pro výdaje na VaS je definována jako cena pro VaS (Kč/m3 vč. DPH), která představuje 2 % průměrných čistých příjmů domácnosti a se standardní spotřebou 88,7 l/os*den pro účel tohoto výpočtu.“ Je využívána v rámci oboru a pro účely BM MZe.

2

Sociálně únosná cena/ Detail obrázku/ Zdroj: prezentace G. Baštářové

Mimořádné opatření SFŽP k energetické krizi

Dne 7. 10. 2022 byla přijata rozhodnutí o alternativním postupu ve věci plnění podmínek udržitelnosti na rok 2023. Na základě Rozhodnutí ŘO byl vyhlášen jednotný inflační index spotřebitelských cen ve výši 3,8 %. Opatřením dochází ke zmírnění sociálního dopadu do podmínek cenotvorby v OPŽP. Index se aplikuje na:

  • Výši cen VaS z FA projektu.
  • Čisté příjmy
  • Pachtovné/nájemné
  • Sociálně únosnou cenu

Opatření je odsouhlaseno pro tvorbu ceny na rok 2023. Využití mimořádných opatření je vždy dobrovolné a nese následky.

Úprava cenového stropu se týká jen položek 2.1 (elektrická energie) a 2.2 (ostatní energie). V praxi se aplikuje princip plného promítání do ceny. Je možná kombinace s úpravou nájemného.

Podmínky aplikace:

  • Ukotvení do smlouvy dodatkem nebo smluvním protokolem obou smluvních stran.
  • Dodržení současné oborové legislativy.

„Musí být dodržena zásada dodatku nebo smluvního protokolu, který bude obsahovat rozpočet, jak se k jednotlivým energiím došlo,“ zdůraznila Gabriela Baštářová.

Konference dále pokračuje, zajímavé informace přineseme v samostatných příspěvcích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert