Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 20. červenci 2022

| zdroj: MZe ČR0

voda3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 28. týdnu na území ČR celkově mírně podnormální. V povodí střední Vltavy byla hladina silně nadnormální a v povodí Otavy byla hladina mírně nadnormální. Vydatnost pramenů na území ČR byla v 28. týdnu celkově silně podnormální. Silně nadnormální vydatnost byla zaznamenána v povodí Otavy a mírně nadnormální vydatnost v povodí Dyje. Mimořádně podnormální vydatnost byla v povodí dolní Ohře, Ploučnice na většině severní Moravy a v povodí dolní Moravy. Na zbylém území byla vydatnost silně podnormální.

Hladina podzemní vody v hlubokých vrtech byla v červnu mimořádně podnormální v severočeské křídě (skupina hg rajonů 4), v převážné části jihočeských pánví (2A, 2C, 2D), v části permokarbonu středních a západních Čech (8A, 8B), moravského terciéru (3C) a cenomanu severočeské křídy (6C). Silně nadnormální byla hladina v části cenomanu severočeské křídy (6B), který má výrazně víceletý režim. Oproti předcházejícímu měsíci se zlepšil pouze stav části moravského terciéru (3B). Opět se výrazně zvýšil podíl objektů s mimořádně podnormální (28 %) hladinou, snížil se naopak především podíl objektů s normální (30 %) a silně nadnormální (1 %) hladinou. Větší část objektů opět zaznamenala stagnaci až mírný pokles hladiny (72 %), k vzestupu nebo velkému vzestupu vůbec nedošlo (0 %). V meziročním porovnání se stejným měsícem minulého roku se zhoršil stav hladiny na celém území. Vzestup nebo velký vzestup zaznamenala pouze 4 % objektů, naopak pokles nebo velký pokles zaznamenalo 53 % objektů.

Hladiny vodních toků byly v průběhu týdne setrvalé nebo pozvolna klesaly. V porovnání s dlouhodobými červencovými normály se průtoky pohybovaly nejčastěji v rozmezí od 20 do 85 % Qm, průměrné a mírně nadprůměrné průtoky se ještě vyskytovaly v povodí horní a střední Vltavy. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti předchozímu týdnu ve všech hlavních povodích mírně zhoršila, přičemž podíl profilů s indikací hydrologického sucha dosahoval téměř 1/3 z celkového počtu. Nejvíce "suchých" profilů v uplynulém týdnu zaznamenalo povodí dolního Labe a Ohře (65 %), povodí Moravy po Dyji (45 %) a povodí Odry (35 %). V ostatních povodích se jejich počet pohyboval mezi 15 a 25 %.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 75–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.

Přílohy

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva