60. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení (SRVO)

| autor: Josef Smolík, předseda Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení, z.s.0

SRVO1
zdroj: SRVO

60. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení (SRVO), která se konala 27. - 28. 4. 2023 v brněnské metropoli, měla svým účastníkům hodně co nabídnout. Přes 200 hostů z celé republiky se setkalo a vyslechlo přednášky na téma „Úspory ve veřejném osvětlení“. Vzhledem k ekonomické situaci se jednalo o zaměření, které se jednoznačně setkalo s kladnou odezvou.

Po úvodních slovech předsedy SRVO Josefa Smolíka a zdravicích zastupitele Statutárního města Brna a předsedy představenstva TSB a.s., JUDr. Michala Chládka, MBA, senátora Mgr. Jiřího Duška, Ph.D., dále Ing. Reginy Dulavové z Ministerstva průmyslu a obchodu a JUDr. Milana Fáry z Ministerstva vnitra si jako generální partner konference vzal slovo generální ředitel Technických sítí Brno, a.s., Ing. Pavel Rouček, LL.M., s přednáškou na téma „Brno svítí bezpečně a chytře“.

Dále následovaly přednášky hlavních partnerů – společnost Datmolux představila svoji stavebnici DATMO 2022 s možností řízení RGBW, společnost Lamberga představila svoji představu pokročilého snižování energetické náročnosti na veřejném osvětlení a společnost Elektro Lumen se svým příspěvkem „Ekologie vs. hospodárnost provozu veřejného osvětlení“ upozornila na skutečnost, že snižováním barvy chromatičnosti dochází ke zvýšení energetické náročnosti osvětlení.

Srovnání spotřeby vánoční výzdoby jedné ulice a zapnutého vysavače nebo využití recyklovaných plastů z moře jako důkaz ve své přednášce ukázala společnost Blachere Illuminations CZ svým pohledem na ekologii a úspoře elektrické energie v období Vánoc. Dopolední blok uzavírala přednáška na téma „Národní plán obnovy, aktuální stav čerpání“ od paní ředitelky Ing. Reginy Dulavové, která přinesla nové informace a potvrdila ty očekávané, jakým je současný stav podaných žádostí (461) s celkovou výší přidělených dotací (903 mil. Kč) a její průběžné čerpání v rámci dotačních titulů pro města a obce v ČR.

SRVO2

Odpolední blok přednášek partnerů konference otevřela společnost JIPOL s přednáškou na téma nových technologií s důrazem na ekologii a udržitelnost, následovaný společností Radeton a praktickou přednáškou z provozu veřejného osvětlení z oblasti vyhledávání kabelových poruch na svém novém testovacím polygonu. Po obdobně zaměřené přednášce společnosti Megger nejen na téma lokalizace kabelových poruch, ale i kabelového vedení samotného mohli tak účastníci porovnat přístupy a technologie obou společností. Na závěr bloku partnerů se společnost DEKPROJEKT zaměřila na téma správného svícení na komunikacích v ČR pomocí vlastní metody měření kvality osvětlenosti pozemních komunikací.

Důsledky vypínání a špatného svícení při hledání úspor vlastníky veřejného osvětlení představil za SRVO Ing. Jiří Skála v rámci velmi očekávané přednášky „Svítit nebo nesvítit“. Poté následovaly odborné přednášky na téma nově vzniklé normy ČSN 36 0459. Nejprve nám na konkrétních příkladech z celé Evropské unie představila vlivy na životní prostředí, které má špatné svícení na naši krajinu, paní ředitelka Anna Pasková, M.A., z MŽP a po ní následoval výklad postupu vytváření nové normy pro MŽP vedoucím pracovní skupiny TNK 158, Ing. Petrem Žákem Ph.D. Poslední přednášku v prvním odpoledním bloku konference měl vrchní ministerský rada Ministerstva vnitra JUDr. Milan Fára, která přinesla především nové informace ohledně žádosti o dotace na osvětlení v rizikových místech po celé ČR.

Po odpolední přestávce přišly na řadu dvě závěrečné přednášky na téma „Optimalizace soustavy VO – výběr LED osvětlení“ od světelného technika společnosti TSB a.s., který popsal výběr vhodného dodavatele svítidel v Brně a na téma „Svítit nebo nesvítit podle metrologa“, bylo na příkladech tematicky popsáno špatně volené osvětlení.

Pro naši společnost jubilejní 60. ročník znamenal významnou událost, a zároveň i příležitost k ocenění našich čestných hostů a členů SRVO. Předseda a místopředseda SRVO poděkovali za jejich mnohaletou práci pro společnost a proto jim i předali pamětní listy a malou pozornost. Ocenění nakonec dostali i všichni partneři naší jubilejní konference.

Po slavnostním ocenění následovala členská schůze SRVO. Na schůzi členské základny vysvětlil předseda kontrolní komise Ing. Jiří Skála výsledky hospodaření za rok 2022 a vysvětlil i důvody navýšení poplatků za občerstvení při pořádání konferencí. Schůze SRVO byla i podle mandátní komise usnášeníschopná, a proto bylo možné zvolit nové čestné členy naší společností. Stali se jimi Jiří Voráček, Ing. Jaroslav Kotek, Karel Müller a Ing. Jiří Skála. Jmenovaným děkujeme za jich práci pro SRVO, a to v pozicích buď dlouhodobých předsedů nebo místopředsedů a členů předsednictva SRVO.

Ukončením členské schůze se 60. konference již přiblížila ke svému závěru a zbývalo již jen poděkovat účastníkům a pozvat je na 61. konferenci SRVO, která se bude konat v říjnu letošního roku v Ostravě.

Večerní program zahájila komentovaná prohlídka hradu Špilberk, kam účastníky dovezly autobusy, a mimo prohlídky samotné si odvezli malou pozornost, která jim zůstala jako vzpomínka na dnešní den. Po návratu z hradu čekal účastníky večerní raut a cimbálová hudba, která hrála až do pozdních nočních hodin. Překvapením večera byla světelná show, která rozproudila zábavu svými vizuálními triky.

Na páteční dopoledne byla pro přihlášené připravena možnost navštívit brněnské kolektory, která se setkala s velkou odezvou. Jedinečnou procházku s výkladem si jen málokdo nechal ujít.

SRVO3