ZPRAVODAJSTVÍ

Hlasování v soutěži Adapterra Awards o nejlepší nápad, jak připravit česká města a krajinu na projevy změn klimatu, jako sucho, vedra nebo přívalové deště, je spuštěno.

Připravené investice se mohou spustit. Ministerstvo životního prostředí schválilo dotaci 2,7 miliard korun šesti stovkám úspěšných žadatelů. Podpora míří především do obcí, které s její pomocí zrenovují veřejné budovy, začnou využívat srážkovou vodu, nebo zajistí efektivnější zpracování odpadu.

Na 26. zasedání Zastupitelstva Středočeského kraje bylo přijato usnesení, které definitivně vyloučilo mokřad Žabák jako lokalitu vhodnou pro výstavbu projektu Svět záchranářů. Mokřad tak i nadále bude moci plnit důležité funkce v ekosystému.

Navýšení skládkovacích poplatků je v České republice již delší dobu doporučováno Evropskou komisí. V řadě členských států Evropské unie jsou již dnes poplatky za skládkování vyšší o desítky procent než u nás.

Průzkum provedený v pěti evropských zemích zkoumal vnímání a návyky spotřebitelů při likvidaci elektroodpadu, a to včetně toho světelného, tedy vyřazených světelných zdrojů.

Finalisté v anketě Strom roku 2020 jsou vybráni. Pojďme si je představit.

Smlouva mezi společnostmi Asekol a Samsung skončila, a proto nebude Asekol od 1. srpna 2020 odebírat vysloužilé elektrospotřebiče značky Samsung. Obcím je připravena zajistit zpětný odběr společnost REMA System.

Desítky tisíc domácností se budou moci brzy připojit na centrální kanalizaci, čistírnu odpadních vod nebo obecní vodovod.

Společnost Asekol nebude od 1. srpna 2020 odebírat vysloužilé televizory a počítačové monitory značky Samsung. A to z žádných sběrných míst.

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Na bezplatné informační lince 800 976 679 poradí „kam s ním“.