Celkem jednadvacet milionů korun připravil pro letošek Středočeský kraj v Programu 2025 na podporu malých vodních ploch. Částku si rozdělí šestnáct úspěšných žadatelů, Rada kraje nyní doporučila zastupitelstvu schválit poskytnutí dotací na konkrétní projekty.
V Programu 2025 „Rybníky a malé vodní nádrže“ uspěly hlavně projekty, které připravily samotné obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží. „V Družci kromě obnovy tůní zrevitalizují také tamní rybníček, stejně jako ve Vidicích na Kutnohorsku,“ vyjmenovává radní pro životní prostředí a zemědělství Jindřiška Romba. Program se zaměřuje na projekty, které více či méně zlepšují vodní infrastrukturu v regionu . „Podpora výstavby a obnovy vodních ploch je důležitá pro udržitelné hospodaření s vodou v krajině a pro ochranu přírody. Zvlášť v současnosti, kdy pociťujeme dopady klimatických změn, je to velmi důležité téma. Tyto přírodní prvky, například rybníky a mokřady, hrají jednu z klíčových rolí. Nejenže zadržují vodu, ale také významně podporují biodiverzitu a vytvářejí ekologicky hodnotné lokality,“ doplňuje radní Jindřiška Romba.
Středočeský kraj dlouhodobě podporuje vodní hospodářství v regionu, pomoc rozděluje do tří oblastí. Tou první je výstavba nových rybníků a malých vodních nádrží, které přispívají k zadržování vody v krajině a zvyšují její retenční schopnost. Druhá oblast zahrnuje rekonstrukci a obnovu stávajících rybníků a nádrží, která zajistí jejich dlouhodobou funkčnost a odolnost vůči klimatickým změnám. Třetí oblast podpory se zaměřuje na výstavbu nebo obnovu mokřadů a tůní, které nejen zadržují vodu, ale přispívají také k podpoře biodiverzity a tvorbě přírodně hodnotných lokalit.
Komentáře