Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Suché a teplé počasí na Vysočině zvyšuje nebezpečí kůrovce

| zdroj: Kraj Vysočina0

forest-1055104_640
zdroj: pixabay

Výrazný nedostatek srážek a vysoké denní teploty zvyšují riziko kůrovcové kalamity v lesích napříč Vysočinou. Od ledna do května spadlo na území kraje jen 55 % obvyklého množství srážek. Vysoké teploty a nedostatek srážek přinášejí stres lesním porostům, smrkovým nevyjímaje. U nich se snižuje vitalita, což přispívá ke zvýšení nebezpečí přemnožení kůrovců. Oslabené smrky ho lákají a díky snížené schopnosti smolení se smrky nedokáží dobře bránit.

„Zejména ve starších smrkových porostech se objevují jednotlivé smrky, ale i celé skupiny stromů s rezavými korunami. V porostech mohou být další napadené stromy, doposud se zelenou korunou a neopadanou kůrou, které budou postupně rezavět. Právě vyhledání a zpracování kůrovci napadených stromů je klíčové pro boj s tímto podkorním hmyzem. Zcela zásadní je podchytit začátek a předejít tím dalšímu rozvinutí kůrovcového nebezpečí. Když pominu sofistikovanější metody, např. pomocí vyhodnocování spektrozonálních snímků lesa, i nadále je stěžejní stromy pozorovat. Závrtové otvory a drtinky na patě kmene signalizují problém,“ uvedl Pavel Řehoř, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Díky současné vysoké poptávce po dřevní hmotě lze kůrovcové dřevo rychle vytěžit a prodat, a tím zajistit včasné zpracování a zamezit další šíření kůrovce. „I přesto je nanejvýš vhodné použít při harwestorové těžbě odkorňovacích hlavic. To sice mírně sníží výši vytěžené hmoty na jednotku času a zvýší náklady na těžbu, nicméně výrazně přispěje k eliminaci šíření kůrovce při dalším transportu dřeva,“ upřesnil Jiří Bartoš z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. Pozitivní změny přinese i novela zákona o lesích č. 289/1995 Sb., která začne platit od 1. ledna 2026. Umožní vlastníkům lesů více volnosti a podpoří přirozené procesy v lesních ekosystémech.

Lepší podmínky pro předcházení kůrovcovým kalamitám dává vlastníkům a správcům lesa v některých částech novela zákona o lesích – novela zákona č. 289/1995 Sb. Její účinnost nastane ve většině novelizačních bodů od 1. ledna 2026. Je výsledkem složitých jednání, která se odráží v liberalizující novele zákona. Díky ní se vlastníkům lesa více uvolní ruce při hospodaření v lesích, zároveň akcentuje možnost využít přirozených procesů, které probíhají v lesních ekosystémech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert