Zlínský kraj měří čistotu vzduchu na dalších 17 místech

| zdroj: Zlínský kraj0

komin_kour.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Hejtmanství spustilo dva nové projekty na měření čistoty ovzduší ve Zlínském kraji. Sledovat budou vliv lokálních topenišť na kvalitu vzduchu na celkem 17 místech v regionu. Měření začalo v červenci a potrvá do dubna příštího roku.

První z projektů „Kontinuální monitoring kvality ovzduší v malých obcích na území Zlínského kraje“ soustavně měří koncentraci znečišťujících látek v obcích do dvou tisíc obyvatel s odlišným charakterem vytápění a provětrávání, ve kterých se předpokládá vyšší míra znečištění. Konkrétně jde o obce Salaš, Kunovice, Vyškovec, Prlov a Růžďka.

Druhý z projektů „Měření místního znečištění ovzduší způsobeného lokálními topeništi v obcích na území Zlínského kraje“ má za cíl proměřit plošně celé území Zlínského kraje, a to ve 12 lokalitách: Koryčany, Kroměříž, Uherský Ostroh, Bystřice pod Hostýnem, Fryšták, Dobrkovice, Strání, Hošťálková, Vizovice, Brumov-Bylnice, Francova Lhota, Velké Karlovice. Každé místo bude podrobeno třem sériím 14denních měření: v topné sezoně, přechodné sezoně a mimo topnou sezonu.

Náklady na každý z projektů dosahují 2,9 milionu korun, na oba získal Zlínský kraj dotaci z Norských fondů vždy ve výši 2,1 milionu korun a dalších 375 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí. Informace k oběma projektům a průběžné výsledky měření budou zveřejněny na www.mereniovzdusi.cz/zlinsky-kraj.

Monitoringu kvality ovzduší se věnuje Zlínský kraj dlouhodobě, a to i za pomoci dočasně umístěných měřicích stanic. Jedna z nich například sbírala data na konci minulého roku v Huštěnovicích, v lokalitě silně zatížené tranzitní dopravou.

„U látek jako je prachový aerosol a benzo(a)pyren zde byly naměřeny zvýšené hodnoty. Výsledky měření korespondují s výsledky na ostatních měřících stanicích a odpovídají ročnímu období a zatížení lokality. Místu v budoucnu významně uleví budovaná dálnice D55, která dopravu odkloní mimo centra obcí,“ vysvětlila Hana Ančincová s tím, že po otevření dálnice se bude měření opakovat, aby bylo možné srovnat, do jaké míry se situace zlepšila.

K oběma novým projektům připravuje Zlínský kraj také odborné semináře, které se uskuteční 12. října v Technologickém inovačním centru Zlín. Na semináře určené především zástupcům obcí a odborné veřejnosti je možné se hlásit online prostřednictvím webu: http://seminare.eu4.cz/ovzdusi.