Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zdravá města v dobách zdraví i v dobách nemoci

| autor: Hana Tomášková0

Zdravá města v dobách zdraví i v dobách nemoci

O práci Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM) i o zdraví samotném s námi hovořil Petr Švec, ředitel asociace NSZM.

Zdravá města jsou odborně zaštítěným programem. Jak se zabývají samotným fenoménem zdraví?

Již mnoho let zpracovávají pokročilá Zdravá města i kraje dokumenty s názvem „Zdravotní plán“. Je to koncepce podpory zdraví v území, která vzniká na základě analýzy zdravotního stavu. Údajů o zdraví lidí ve městě či regionu je poměrně velké množství.

Naše asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) dlouhodobě spolupracuje s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a tyto informace máme k dispozici. Naši experti jsou na základě porovnání dat mezi různými městy či kraji schopni doporučit, na jaká slabá místa místního zdraví by se měla radnice zaměřit a existuje řada dobrých praxí v tomto postupu.

Možná překvapivě v současné situaci bude znít, že hlavním problémem Česka v tématu zdraví nejsou ani tak infekční onemocnění. Nejvíce lidí v naší republice stůně nebo dokonce umírá na vlastní špatný životní styl – nedostatek pohybu, špatné stravování, kouření a alkohol. V některých těchto faktorech jsou Češi smutnými rekordmany v rámci celé Evropy, a to bohužel i ve skupině mladých lidí. Výsledkem je, že naděje na dožití ve zdraví je u nás statisticky o dost nižší, než by mohla být a velkou část života lidé stráví ve stavu omezující nemoci.

Mohou města vůbec něco dělat proti těmto nepříznivým trendům v životě společnosti?

Města v této oblasti mohou udělat (a dělají) mnohem více, než je obecně vnímáno. Vezměte například podmínky pro pohyb dětí či místní rodinnou rekreaci, pěší i cyklistické možnosti, školní stravování, místní kulturu, osvětu v rámci celoměstských kampaní, sociální služby pro seniory a mnoho dalších věcí.

Obecně se lidé domnívají, že zdraví vytvářejí lékaři, nemocnice a lékárny. To jsou jistě důležité služby a města se jimi poctivě zabývají. Ale zásadním úkolem Zdravých měst je systematicky vytvářet podmínky pro kvalitní život obyvatel, ze všech možných pohledů – v dopravě, sociální oblasti, životním prostředí, podnikatelských službách
a stabilní ekonomice. Ale také v oblasti kultury a duševní pohody, dokonce i v pocitu zdravého patriotismu a hrdosti na místní komunitu.

Proto musíme ke zdraví přistupovat expertně a komplexně, ale také o tom umět komunikovat s lidmi, participovat. Je důležité se zeptat na potřeby různých cílových skupin. Od názorů dětí a mládeže přes rodiny až po názory a potřeby seniorů. A to se Zdravá města, obce a regiony učí a dávají dohromady know-how, jak na to.

Osvědčuje se v současné situaci, že Zdravá města dovedou navzájem sdílet informace?

Mírně pozitivním přínosem krizové situace je, že obce intenzívně hledají dobrá řešení a mají velkou ochotu ke kooperaci. V posledních týdnech sdílíme desítky inspirativních postupů z různých částí republiky. Využíváme k tomu dlouhá léta provozovaný informační systém NSZM, který každý dobrý nápad dostane ihned mezi stovky obcí a organizací.

Důležité je, že kombinujeme e-mailové rozesílky pro cca 500 odběratelů se sociálními sítěmi. Zejména na facebooku máme 23000 fanoušků. Zásadní informační základnou je databáze DobráPraxe.cz, kde dobré nápady neustále doplňujeme a týdně rozesíláme přehled dobré praxe, tzv. „Inspiromat“. V této databázi je nyní k dispozici přes 3000 příkladů v nejrůznějších tématech a jsme rádi, že část tvoří i články z Komunální ekologie.

Více informací o Zdravých městech najdete na stránkách NSZM ČR.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM