Reklama

13. 6. 2020  |  Téma  |  Autor: Hana Tomášková   |  Zdroj: Tydenudrzitelnosti.cz

Zapojte vaše město či obec do akcí v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje

Napříč celou Evropou se každoročně od 30. května do 5. června konají tisíce různých akcí v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR). V letošním roce se z důvodu COVID-19 ETUR uskutečení v mimořádném termínu 20. – 26. září 2020.

Jak se zapojit?

Pořádáte-li v době Evropského týdne udržitelného rozvoje tematickou akci, zaregistrujte ji pomocí tohoto formuláře. Po jeho správném vyplnění obdržíte potvrzující e-mail a přihlášená akce bude propagována spolu s ostatními.

Jaká akce se může konat pod hlavičkou Evropského týdne udržitelného rozvoje?

Prakticky jakákoliv – konference, výstavy, trhy, filmová promítání, komunitní aktivity, iniciativy udržitelných podniků, vzdělávací aktivity a další. Jedinými podmínkami účasti je, aby se akce týkala alespoň jednoho ze tří pilířů udržitelného rozvoje a nebyla čistě výdělečného charakteru.

Seznam akcí

Seznam akcí najdete zde.

Co je udržitelný rozvoj

Každý dobrý hospodář ví, že se o svůj statek má starat tak, aby z něj mohly žít i jeho děti. A to je přesně podstatou myšlenky udržitelného rozvoje – snaha spravovat naše „přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství“ tak, aby se ho přinejmenším ve stejné míře dostávalo i těm, kteří přijdou po nás. Cílem této filosofie není nesmyslné utahování opasků, ale naopak zajištění blahobytu.

Témata udržitelného rozvoje

Témata udržitelného rozvoje lze jednoduše popsat ve třech vzájemně propojených oblastech. Symbolicky se jim říká pilíře udržitelného rozvoje.

Enviromentální pilíř

Soustředí se na omezování znečištění, šetrnost při těžbě a spotřebě neobnovitelných zdrojů, ochranu vzácných ekosystémů nebo boj s klimatickými změnami.

Ekonomický pilíř

Věnuje se hospodářskému růstu, nezaměstnanosti, mezinárodnímu obchodu, globalizaci, rozvoji regionů či organizaci firem ve vztahu k ostatním dvěma pilířům.

Sociální pilíř

Zabývá se soudržností mezi jednotlivými generacemi nebo společenskými skupinami, rovnými právy, přístupem ke vzdělání nebo omezováním chudoby.

17 konkrétních cílů udržitelného rozvoje:

Foto: ilustrační/ Pixabay