Zákon o jednorázových plastech prošel druhým čtením

| autor: Hana Tomášková0

jednorázový plast.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vládní návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí a vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí včera prošly druhým čtením.Vzhledem k blížícím se prázdninám se předpokládá, že tzv. zákon o jednorázových plastech bude schválen na podzim.

Nová legislativa převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904 k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky).

Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie a upravuje

a) pravidla pro předcházení vzniku odpadu z vybraných plastových výrobků,

b) práva a povinnosti výrobců při uvedení vybraných plastových výrobků na trh,

c) práva a povinnosti související s nakládáním s odpadem z vybraných plastových výrobků a

d) působnost správních orgánů v oblasti předcházení vzniku odpadu z vybraných plastových výrobků a v oblasti práv a povinností souvisejících s nakládáním s odpadem z vybraných plastových výrobků.

Zákon by měl mimo jiné přinést obcím prostředky na úklid cigaretových nedopalků z veřejných míst, jejich přepravu a zpracování. Měla by být navázána spolupráce výrobců s obcemi. Zatím se vedou diskuze například o tom, jakým způsobem budou prostředky poskytovány. Změna obecně závazné vyhlášky obce nebude v tomto případě nutná.

Příloha:

Sněmovní tisk