Zájem o odložené věci z RE-USE centra v Ústí nad Orlicí vzrůstá

| autor: Hana Tomášková0

reuse centrum Ústí nad Orlicí
zdroj: TEPVOS

RE-USE centrum je v Ústí nad Orlicí otevřeno od 10. 6. 2022. Je součástí sběrného dvora. Prostor není velký, ale je hodně využívaný. Nabízí místním občanům možnost odevzdat zde bezplatně věci, které již nevyužijí. Odložené předměty si zde mohou vybírat všichni, tedy i přespolní.

RE-USE centrum je umístěno v přední části reálu sběrného dvora. Jeho provoz zajišťují zdejší pracovníci. Otevřeno je v provozní době sběrného dvora.

„Po otevření v červnu 2022 se Re-USE centrum velice rychle zaplnilo hrníčky, skleničkami, talíři, kastroly, pánvemi, příbory a dalším nádobím. Průběžně přibyly knihy, CD, DVD a videokazety, které se již dnes vyhazují, protože nejsou dostupné přehrávače. Lidé ukládají i sportovní vybavení – například lyže, brusle, sáňky, boby atd. Najdete zde dětské kočárky, postýlky, nočníky nebo omyvatelné hračky. Se začátkem školního roku se objevilo také několik aktovek a školních batohů, průběžně se odkládají kabelky, tašky, cestovní batohy a krosny. Ze začátku bylo více těch, kteří věci přinášeli, dnes je situace opačná,“ říká Jan Hruška, vedoucí sběrného dvora, úseku Komunální služby TEPVOS, spol. s r. o. 100% vlastníkem firmy TEPVOS je město Ústí nad Orlicí.

Prostor RE-USE centra je vybaven regály pro ukládání věcí. Neprobíhá žádná evidence, nevybírají se poplatky. Značně to usnadňuje odbavení a celý provoz centra. Pokud předmět nenajde do měsíce nového majitele, je přemístěn do sběrného dvora.

reuse centrum Ústí nad Orlicí2

„Jsme rádi, že si občané zvykli a RE-USE centrum pravidelně navštěvují. Nejvíce zde ukládají knihy, po kterých je ale velmi malá poptávka, proto jich hodně končí jako odpad, i když odpad, který se dále recykluje. Největší zájem je o nádobí a věci pro děti,“ konstatuje vedoucí sběrného dvora.

O tom, zda lze danou věc do RE-USE přijmout, rozhoduje obsluha. Centrum nepřijímá elektroniku a elektrozařízení, rozměrný nábytek, matrace a peřiny, oblečení a obuv, stavební materiály a zvířecí hračky apod. Důvodem jsou hygienická a bezpečnostní opatření a kapacitní možnosti prostoru.

„V současné době neuvažujeme o rozšíření RE-USE centra. Kapacita je omezená, jsme limitováni jednou místností, proto zde není také možné uložit například nábytek nebo jiné velké předměty. Je to služba pro občany z Ústí nad Orlicí, kterou platí v poplatku za odpad. Občané z jiných měst a obcí si mohou zdarma odnést z RE-USE centra, co potřebují,“ uvádí Jan Hruška.

reuse centrum Ústí nad Orlicí3

RE-USE centra pomáhají dávat nový život věcem, které by jinak skončily jako odpad. Prodloužení životnosti výrobků v této podobě není náročné na spotřebu energií, obsluhu zajišťují pracovníci sběrného dvora, neodebrané předměty se přemístí v rámci jednoho objektu do odpadu. Systém se vyplatí městu i občanům. Potřebné vybavení zde najdou lidé pro zařizování domácností, sportovní vyžití a zábavu, rodiče oceňují věci pro děti. Město nemusí vynakládat prostředky na likvidaci odebraných věcí, protože jsou opětovně využívány.

„Je potřeba, aby se lidé naučili o odpadech přemýšlet. Měli by zvažovat, jestli musí vždy vše vyhodit nebo by to mohlo ještě někomu posloužit. K tomu je určené RE-USE centrum. Všechna města platí poplatky za zpracování a odvoz odpadu. Když se každý z nás zamyslí, co vyhazuje, a začneme třídit odpad, který má další využitelnost, tak určitě můžeme ovlivnit svět, ve kterém budou žít naše děti. Třídění má smysl,“ zdůrazňuje Jan Hruška.