Ve dnech 1.11. až 12.11. 2021 se v Glasgow koná konference OSN o změně klimatu.
Českou republiku bude reprezentovat z MŽP šesti členná delegace, kterou povede ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten se spolu s premiérem Andrejem Babišem zúčastní rovněž úvodního summitu lídrů.
Kromě vedoucího delegace se za MŽP zúčastní šest delegátů, včetně ředitele odboru ochrany energetiky a ochrany klimatu Pavla Zámyslického, kteří budou pokrývat všechna hlavní témata vyjednávání. Dále se konference zúčastní delegáti z ČHMÚ, ministerstev zemědělství, financí a zahraničních věcí. Nahlášena je rovněž účast zástupců hl. m. Praha.
COP26 představuje zásadní jednání pro konečnou dohodu o důležitých, doposud neschválených, prováděcích pravidlech Pařížské dohody, zejména o článku 6 Pařížské dohody a rámci pro transparentnost. Uvedené mechanismy představují obdobu mechanismů podle Kjótského protokolu (např. mezinárodní emisní obchodování) a jejich účelem je pomoci smluvním stranám splnit jejich redukční závazky.
Rámec pro transparentnost se zase zaměřuje na to, aby jednotlivé údaje vykazované smluvními stranami (např. v oblasti snižování emisí aj.) byly porovnatelné, ověřitelné a verifikovatelné. Klimatická konference dále představuje důležitý milník i z hlediska budoucích klimatických jednání, zejména pokud jde o zahájení diskusí o kolektivním finančním cíli po roce 2025 a přípravy prvního globálního hodnocení implementace Pařížské dohody.
Česká republika bude na COP26 vystupovat v rámci vyjednané společné pozice EU. Primárním cílem členských států EU je letos v červnu schválené společné snížení emisí do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990, přičemž se nejedná o cíl 55% pro každý stát, ale o cíl společný. Společnou evropskou pozici pro COP26, kterou budou prosazovat i zástupci z České republiky, schválila Rada EU letos v říjnu. V rámci EU byl přístup k řešení ochrany klimatu na mezinárodní úrovni koordinován tak, aby na jednáních EU a její členské státy vystupovaly jednotně. Za tímto účelem byla přijata i jednotná pozice EU - tedy například, že EU podpoří časový rámec pro závazky ke snížení emisí zahrnuté do vnitrostátně stanovených příspěvků jednotlivých zemí v 5letých cyklech, ale akceptovatelný by byl i rámec desetiletý.
Společná a koordinovaná pozice EU a jejích členských států pro jednání COP26 je zásadní pro úspěšnou roli EU na klimatických jednáních v Glasgow, odkaz na ní najdete zde.
Česká republika své dosavadní závazky snižování emisí skleníkových plynů plní. Podařilo se splnit vytyčený cíl k roku 2020, tedy snížení emisí o 20 % oproti roku 2005. Na aktuální situaci, kdy se emise ČR v posledním roce zvýšily, se zásadně podepsala bezprecedentní kůrovcová kalamita. Při snižování emisí ČR tradičně výrazně pomáhaly lesy. V důsledku kalamity se situace obrátila a z lesů se naopak stal zdroj emisí. To v plnění cílů pro rok 2030 (snížení o 30 % oproti roku 2005) představuje aktuálně největší výzvu pro Českou republiku.
Komentáře