Zabránit neoprávněné manipulaci s vodoměry je snadné. A jak vybrat správný vodoměr?

| autor: Hana Tomášková, Pavel Mohrmann0

Vodoměr Softlink3
zdroj: Softlink s.r.o.

Snaha ušetřit vede jistou část populace k praktikám, které mají na vodoměru ukázat nižší množství vody, než je skutečně odebrané. Existuje proti tomu jednoduché řešení. Detaily jsme probrali v rozhovoru s Petrem Navrátilíkem ze společnosti Softlink.

V minulosti docházelo k manipulacím s vodoměry ve snaze snížit kalkulované množství odebrané vody. Jak lze zabránit těmto neoprávněným aktivitám?

Základní ochranou je zaplombování vodoměru. Dokud se vodoměry neplombovaly, bylo možné je otočit. Vodoměr samozřejmě při zpětném toku odečítá. Standardně se vodoměry plombují na obou stranách, což zabrání s vodoměrem jakkoliv manipulovat.

Na co se zaměřit při výběru vodoměru?

Obecně by to měly být vodoměry, které umožní dálkové snímání dat a zároveň jsou schopné zaregistrovat i zpětné toky. Vodoměry, které neumožňují další zpracování odečtených dat, byť na dálku, vhodné nejsou.

Dalšími nevhodnými vodoměry jsou ty, které umožňují jenom snímání reedkontaktem. Tento vodoměr nepozná, kterým směrem měřená voda protéká. Tento typ vodoměru se absolutně nehodí například do panelových a výškových domů. Ve vícepatrových bytových domech voda pulzuje. Lidsky řečeno, voda ve stoupačkách proudí oběma směry. Podle toho, která domácnost odebírá, jak odebírá a v kterém patře je.

Obecně tedy doporučuji vodoměry, které umožňují použití snímačů registrujících směr toku, protože obyčejné vodoměry s obyčejnými snímači přičítají i vodu, která proudí zpět.

Vodoměry musí být připraveny tak, aby dobře spolupracovaly s on-line systémy s možností kontinuálně odečítat. Tyto vodoměry umí odhalit včas havárie, nebo ztráty. V případě mimořádné události nastavený alarm okamžitě zpraví uživatele či majitele a ten může ihned reagovat.

Jak zabránit případnému napadení softwaru moderních vodoměrů?

Dálkový odečet je jakási sekundární možnost odečítání. Měřidlo je vždy pouze jedno, a to je v tomto případě vodoměr. Vždy je tedy rozhodující, jakou spotřebu vody udává vodoměr.

Samotný přenos dat je šifrovaný. To znamená, že není možné jej žádným způsobem jednoduše odposlouchávat či imitovat. Provoz je v každém případě bezpečný.

Je zajištěn provoz vodoměrů v případě blackoutu?

Co se týče blackoutu, existují samozřejmě i moduly, které mají určitou paměť. Pamatují si data při možném výpadku elektrické energie, kdy gateway není schopna komunikovat s internetem nebo je výpadek na síti.

Moduly, které jsou na vodoměrech instalované, jsou všechny bateriové. To znamená, že tam k žádnému výpadku dojít nemůže.