Za porušení vodního zákona, vypouštění silně znečištěných odpadních vod bez povolení a neohlášení další havárie, jí inspektoři uložili pokutu 680 tisíc korun. Ta nabyla 30. dubna 2019 právní moci.
„Společnost Mayr-Melnhof Holz Paskov s.r.o. havárii, jako její původce, neprodleně neohlásila hasičům nebo policii, případně správci povodí. Tím porušila vodní zákon. Havárie nastala znečištěním povrchových vod hlavního odvodňovacího zařízení a toku Olešná v době od 5. srpna 2018, a to v důsledku úniku odpadních vod, které vznikly při zahoření skládky kůry a následném skrápění dřevní hmoty z areálu Pily Paskov,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. Tyto odpadní vody byly vypouštěny v období od 6. 8. do 24. 9. 2018 bez povolení k nakládání s vodami, část zadržených byla přečerpávána volně na terén a vsakovala do vod podzemních a povrchových.
„Ochrana vod patří mezi stěžejní chráněné zájmy v oblasti životního prostředí. Obviněné společnosti výrazně přitěžuje, že spáchala více přestupků. Dále pak i skutečnost, že od roku 2013 byla už třikrát původcem havárie,“ uvedl Kozubek. Ke znečištění vodního toku Olešná spojeného s úhynem ryb došlo v listopadu 2013, v dubnu 2016 a v listopadu 2016. Ve všech uvedených případech havárií na vodách obviněný zanedbal povinnosti související s údržbou a kontrolou vodních děl, zejména pak dešťové kanalizace a kontrolních uzavíracích šachet, prostřednictvím kterých jsou vypouštěny srážkové vody z areálu firmy do vod povrchových. Vzhledem k charakteru činností prováděných na zpevněných plochách je stálý dohled a údržba tohoto zařízení nezbytným předpokladem pro eliminaci havarijních stavů.
Předmětem činnosti výše uvedené společnosti je pilařská výroba řeziva – opracování, zpracování a impregnace dřeva. Technologie výroby spočívá v příjmu a skladování vstupní suroviny (kulatiny), v třídění, odkornění a zpracování kulatiny pořezem, v sušení řeziva, obrábění a případně impregnaci řeziva.
Úvodní foto: ilustrační/ redakce
Komentáře