Výměna kogerenační jednotky v Českých Budějovicích

| zdroj: Vodarenstvi.cz (Facebook spol. ČEVAK)0

zdroj: Vodarnstvi.cz (Facebook spol. ČEVAK)

Velké stěhování probíhá v areálu českobudějovické čistírny odpadních vod. Začala výměna kogenerační jednotky, která slouží k výrobě elektrické energie a zbytkového tepla z bioplynu. Ten vzniká ve vyhnívacích kalových nádržích.

Na čistírně odpadních vod jsou dvě kogenerační jednotky, které pokryjí zhruba 60 % spotřeby elektrické energie v celém areálu čistírny. Jsou už na konci technické životnosti, pocházejí z roků 1995 a 2000. I proto v září loňského roku statutární město České Budějovice, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, udělilo souhlas provozovateli, společnosti ČEVAK s touto investicí. „Ta zahrnuje výměnu stávající kogenerační jednotky z poloviny devadesátých let za nový výkonnější stroj s vyšší účinností,” přibližuje význam akce Jiří Lipold, technický ředitel.

Výměna je naplánována na jarní měsíce, předpoklad je, že akce bude ukončena na konci května letošního roku. Tato nová kogenerační jednotka bude mít výkon vyšší než 400 kW a hodnota této investice je téměř 8 milionů korun. „Nejde jen o nezbytnou obnovu zařízení, které je na konci své technické životnosti. Tímto krokem se zvýší energetická soběstačnost čistírny odpadních vod. V neposlední řadě jde také o dlouhodobou ochranu před turbulentním, a hlavně těžko předvídatelným vývojem cen elektrické energie,“ doplnil Jiří Lipold.

Do provozu byla čistírna pro České Budějovice uvedena v roce 1967. V roce 1986 bylo z důvodu nedostatečné kapacity zahájeno rozšíření a modernizace. V průběhu stavby se postupně zvyšovaly požadavky na kvalitu vyčištěných odpadních vod, takže se průběžně řešila změna technického řešení. Čistírna byla kompletně dokončena až po intenzifikaci v roce 2000. Následně ji v roce 2002 značně poškodila povodeň. Odstranění škod proběhlo v dalších měsících.

Na čistírnu, která je největší v Jihočeském kraji, přitékají odpadní vody nejen z Českých Budějovic, ale i z okolních obcí, jako je například Rudolfov, Hosín, Borek, Dobrá Voda nebo Srubec. Mimo to zpracovává i odpadní vody z celé řady průmyslových podniků.