Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výhody a nevýhody kombinovaného sběru odpadů

| autor: Hana Tomášková0

recyklace.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Kombinovaným sběrem rozumíme sběr různých druhů vytříděných odpadů do společné nádoby. Nejčastěji se v našich podmínkách jedná a kombinaci plasty plus kovy.

„Podle nového zákona o odpadech obec není povinna odděleně soustřeďovat odpad plastů, skla a kovů, pokud tím nedojde s ohledem na další způsob nakládání s nimi, k ohrožení možnosti provedení jejich recyklace. Kombinovaný sběr je tedy umožněn, nicméně nesmí dojít k ohrožení provedení recyklace jednotlivých společně sbíraných složek. To je zásadní požadavek, proto mezi vyjmenovanými komoditami není uveden papír,“ sděluje ke kombinovanému sběru odpadů Dominika Pospíšilová z Ministerstva životního prostředí.

Výhody kombinovaného sběru odpadů

Vícekomoditní sběr umožňuje obcím menší zábor veřejného prostranství, protože se ušetří místo za více odpadových nádob, obce mají nižší náklady na svoz odpadu a občané získají větší komfort pro třídění odpadu. Na svozech lze ušetřit zejména při přepravě v kombinaci s vytříděnými plasty, ale společná přeprava více druhů odpadu má vliv i na frekvenci svozů a plánování svozových tras.

Nevýhody kombinovaného sběru odpadů

Vždy musí být vyhodnoceny možnosti návazných zařízení, zda jsou schopna si s kombinovaným sběrem poradit. Vícekomoditním sběrem nesmí dojít ke zhoršení kvality jednotlivých vytříděných složek, aby tak nebyla ohrožena úroveň recyklace, do které vytříděné složky vstupují.

Kombinovaný sběr odpadů jako možnost navýšení sběru kovových odpadů

„Většinou se provádí kombinovaný sběr plastů a kovů, kde je následná separace poměrně jednoduchá. Vždy se ovšem jedná o rozhodnutí obce, která musí vyhodnotit možnosti následného zpracování takto sbíraných složek komunálních odpadů,“ upozorňuje Dominika Pospíšilová.

S účinností od 1. ledna 2015 mají obce dle zákona o odpadech povinnost zajistit třídění kovových odpadů. Růst počtu nádob na kovy instalovaných v obcích je v posledních letech výrazný, což dokládají údaje společnosti EKO-KOM uvedené v následující tabulce:

ekokom1.png
Zatímco na počátku sledovaného období v roce 2015 bylo evidováno v obcích celkem 3 212 nádob na kovy, v prvním čtvrtletí roku 2020 to bylo již 31 749 nádob, do kterých je možné odložit kovový odpad./ Zdroj: EKO-KOM

Kvalita třídění hraje klíčovou roli

Kontejnery, ve kterých je umožněna realizace kombinovaného sběru odpadu, musí být speciálně označeny. „Občané by se měli řídit pokyny uvedenými na sběrné nádobě,“ podotýká Kristina Jakubcová, mluvčí FCC Česká republika a doplňuje: „U společného sběru kovů a plastů je nezbytné nevkládat např. znečištěné a mastné konzervy, protože ty posléze kontaminují vytříděné plasty.“

Pro zavedení společného sběru různých materiálů je nezbytnou podmínkou dohoda se svozovou firmou a dotřiďovací linkou, na které probíhá úprava a dotřídění sesbíraných odpadů. Kvalita třídění odpadu je přitom velmi důležitá. „Společnost FCC dává přednost oddělenému sběru obou komodit. Je ekonomicky výhodnější a přináší vyšší procenta vytříděnosti,“ objasňuje Kristina Jakubcová a dodává: Důsledky nekvalitně vytříděného odpadu jsou pro třídicí linky zásadní. Je obrovský rozdíl, jestli je výsledkem třídění 90 % recyklovatelné suroviny jako často v případě papíru, nebo jen 25 % jako velice často v případě plastů. Náklady přitom zůstávají. Jedná se o zbytečnou práci lidí na třídicí lince, jsou zde náklady na odvoz, lisování a následně odstranění nejrůznějších plastů. To vše jsou důsledky pro firmu, která třídí.“

banner_JRK2.png

Rozhodnutí je na obci

O způsobu sběru odpadů rozhoduje obec a to, zda vyhodnotí vícekomoditní sběr jako výhodný či naopak, je zcela na jejím uvážení. Rozhodnutí vždy záleží na konkrétní situaci v každé jednotlivé obci, na dohodě s dodavatelem svozových služeb a možnostech dostupných koncových zařízení.

Nicméně v současné době je podporován zejména kombinovaný sběr kovů s další komoditou a fungují finanční programy, které mají za cíl obce k tomuto sběru motivovat a přispět tak k dalšímu rozvoji současného systému.

Článek vznikl za podpory klastru Wasten

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

Wasten_EU.jpg
logo_wasten.png
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert