Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Voda na Zlínsku je zpět v rukou měst a obcí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Zlín, Otrokovice, Naše voda0

Zlín_slusovice.jpg
zdroj: Slušovice

Města a obce na Zlínsku získají majetkovou kontrolu nad provozováním vodárenské infrastruktury od července tohoto roku. Minulý týden proběhla valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s. (dále „VaK Zlín“), na které zástupci akcionářů schválili transformaci vodárenství.

Jádro problému

Spory o provozování vodáren se na Zlínsku táhly roky. Spočívaly v provozním modelu, kdy vlastníkem vodárenské infrastruktury je VaK Zlín, ale provozuje ji soukromá společnost Veolia prostřednictvím MOVO. VaK Zlín vlastní společně obce a města. Provozní model, který měl trvat do roku 2034 byl kritizován menšími akcionáři, kteří tvrdili, že zisky z provozování se do vodohospodářské infrastruktury nevrací. Situace byla projednávána i v několika soudních sporech, kde byla napadána platnost smluv, díky kterým začaly být vodárny provozovány soukromou společností.

Při řešení sporů o vlastnictví vodárenské infrastruktury pak města Otrokovice a Fryšták převzala roli mediátorů v mediačním řízení mezi městy Fryšták a Otrokovice a společnostmi VaK Zlín a MoVo. Menšinoví akcionáři Otrokovice a Fryšták vzali na svá bedra soudní spory i za všechny ostatní akcionáře společnosti Vodovody a kanalizace Zlín včetně toho největšího, kterým je město Zlín. Po celé roky jsme vynakládali nemalé finanční prostředky i lidský potenciál ve věci hájení zájmů všech akcionářů. Nyní nastal čas, kdy můžeme s čistým štítem ukončit spory a předložit akcionářům k rozhodnutí návrh dohody, která zajistí vrácení provozního podniku Vodovodů a kanalizací Zlín zpět do rukou obcí. Bez soudních sporů, které obě města vedou a na základě nichž jsme se stali účastníky mediace, která probíhala v řízení o neplatnosti smluv vedeném u Okresního soudu ve Zlíně, by tato transformace nebyla na světě,“ vysvětlila starostka města Otrokovice Hana Večerková, co předcházelo valné hromadě, na které byla transformace vodárenství odhlasována.

Transformace

Odhlasovaná změna znamená získání majetkové kontroly nad provozováním vodárenské infrastruktury městy a obcemi již od poloviny tohoto roku a zkrácení doby trvání smlouvy se společností Moravská vodárenská, a.s. (dále „MoVo“) o 5 let (do roku 2029 místo do roku 2034), nebo změně stanov společnosti VaK Zlín tak, aby byl posílen hlas menších akcionářů.

Města a obce na Zlínsku chtějí mít vodohospodářskou infrastrukturu pod kontrolou

„Jsem opravdu rád, že se od 1. 7. 2022 vodárenství na Zlínsku vrátí pod majetkovou kontrolu měst a obcí. Je to obrovský úspěch, kterým se ukončují mnohaleté spory. Zároveň se jasně definuje i budoucnost vodárenství na Zlínsku, neboli co se stane po roce 2029. Vše má proběhnout bez negativního vlivu na cenu vody a míry investic, čili bez zdražování a snížení investic do vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Dojde k navýšení počtu zástupců měst a obcí v představenstvu

Nová provozní společnost Vodárna Zlín (dále „VZ“) bude mít 7 členů představenstva a stejný počet členů dozorčí rady. Společnost VaK Zlín bude mít v představenstvu této nové společnosti Vodárny Zlín 3 své zástupce a 6 zástupců v dozorčí radě. Společnost VZ bude fungovat s prvky tzv. „německého modelu“, neboli dozorčí rada bude mít v řízení nové společnosti důležitou roli.

„Účastníci mediace odvedli obrovský kus dobré práce a zaslouží poděkování. Jsem rád, že ačkoliv město Zlín nebylo účastníkem mediace, tak se mi podařilo dohodnout navýšení počtu zástupců měst a obcí v představenstvu nové provozní společnosti, které bylo následně potvrzeno v mediačním řízení. V této nové společnosti Vodárna Zlín budou mít od počátku města a obce prostřednictvím VaK Zlín 75% majetkový podíl. Právní i ekonomická analýza nám doporučila tyto změny schválit a zlínští zastupitelé na svém mimořádném jednání transformaci jednohlasně doporučili,“ informoval primátor města Jiří Korec.

Transformace mění provozní model vodáren, dříve ukončuje stávající provozní smlouvy s MoVo a v konečném důsledku i vede k zastavení dlouholetých soudních sporů, které souvisely právě se zavedením současného provozního modelu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert