Vlastníte nemovitost, ve které nebydlíte? A ohlásili jste to úřadu?

| autor: redakčně upraveno| zdroj: Jihlava5

kontejner_popelnice.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vlastníků rodinných domů, bytů a chat, ve kterých není nikdo přihlášený k pobytu, se týká ohlašovací povinnost k poplatku za odpady. Od ledna 2022 tato povinnost dopadá i na právnické osoby.

Koho se ohlašovací a poplatková povinnost týká?

Zpozornět by měli vlastníci bytů, rodinných domů a objektů určených k rekreaci (dále nemovitost), ve kterých není přihlášena k pobytu žádná fyzická osoba. Vznik, zánik nebo změnu bylo nutné ohlásit do 30 dní ode dne, kdy došlo ke změně vlastnických práv nebo ke splnění podmínky, že se jedná o nemovitost bez přihlášené osoby.

Již poplatek v obci/ městě platím, neboť zde mám trvalé bydliště. Vztahuje se na mě tato povinnost také? Mám na území obce/ města více prázdných nemovitostí.

V takovém případě vzniká povinnost uhradit poplatek vícekrát. Jednou z titulu svého přihlášení v obci a podruhé z titulu vlastnictví nemovitosti, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba. Pokud takových objektů vlastní fyzická osoba v obci více, pak bude platit poplatek vícekrát podle počtu takovýchto objektů. Zákon o místních poplatcích vychází z nevyvratitelné domněnky, že i v případě nemovitostí, v nichž není nikdo přihlášen k pobytu, dochází k využívání obecního systému nakládání s komunálním odpadem v obci uživateli těchto objektů, a to minimálně v rozsahu, v jakém jej zatěžuje jeden poplatník.

Nájemníci žijící v mém bytě mají pobyt v obci, ale ne v mé nemovitosti. Mám ohlašovací a poplatkovou povinnost?

Ano. Pro vznik poplatkové povinnosti je rozhodující, zda je hlášený pobyt v konkrétní nemovitosti (byt, dům, chata), nikoliv to, že v ní žije někdo, kdo již v obci poplatek platí z titulu trvalého pobytu.

Nemovitost vlastním pouze po část roku. Musím poplatek zaplatit v plné výši?

Roční sazby poplatku se sníží o jednu dvanáctinu za každý měsíc, na jehož konci osoba nevlastní nemovitost nebo je v nemovitosti někdo přihlášen k pobytu.

Přečtěte si také:

Právník radí: Místní poplatek za odpady. Občan může být povinen platit vícekrát

1. Článek nerozlišuje, zda obec vyhláškou zvolila "poplatek za obecní systém", nebo "poplatek za odkládání." U prvně uvedeného existuje osvobození při placení poplatku jinde. Druhý poplatek je za "odkládání" - tj. podle mého názoru musí k odkládání docházet. Pokud dochází k odkládání odpadu na území jiné obce (v místě bydliště) a je zde za něj placeno, není věcný důvod zatěžovat vlastníka nemovitosti jen proto, že "vlastní", aniž produkuje odpad. Přihlášením v obci se rozumí pouze trvalý pobyt, u cizinců ohlášení pobytu, jiné druhy pobytu nejsou relevantní. Celé to píšu proto, že jde o poplatek a tedy platbu za "něco". Platba za nic = daň.

2. Od roku 2022 musí obec zavést nový místní poplatek, a to buď poplatek za obecní systém odpadového hospodářství nebo poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci, které nahrazují původní místní poplatek, a to v souvislosti s přijetím nového zákona o odpadech. Může se tak stát, že fyzická osoba bude poplatníkem v obci z více důvodů a bude povinna hradit poplatek v obci vícekrát. Jednou z titulu svého přihlášení v obci a podruhé z titulu vlastnictví stavby určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinného domu, v němž není přihlášena žádná fyzická osoba. Pokud takových objektů vlastní fyzická osoba v obci více, pak bude platit poplatek vícekrát podle počtu takovýchto objektů. Více informací najdete v našem článku: https://www.komunalniekologie.cz/info/pravnik-radi-mistni-poplatek-za-odpady-obcan-muze-byt-povinen-platit-vicekrat

3. Z nálezu ústavního soudu Pl. ÚS 9/15: "Poplatek je obvykle chápan v kontrapozici s daní v tom smyslu, že se jedná o peněžité plnění, které je vybíráno jako vyrovnání za individuální výhodu, je tedy vybírán účelově a ekvivalentně. Podle Karla Engliše (Finanční věda. Fr. Borový, 1929, str. 74 a násl.) jsou poplatky i daně autoritativně stanovené příspěvky podřízených hospodářství, avšak "daně pouze se zřetelem k únosnosti, poplatky též se zřetelem k individuálnímu prospěchu". Poplatek hrazený pouze z titulu vlastnictví nemovitosti (aniž je reálně produkován odpad) má podle mého názoru charakter daně, a proto takové ustanovení považuji za protiústavní.

4. Poprvé se využívá právo na soud zneplatnit rozhodnutí o ceně komunální hospodářství+ cena na vyžádání občana z 3x modrá, žlutá, černá po 40 poplatky za odpad 2003/15/22. Od 230,500,720+120.

5. Dobrý den, mám podobný problém-vlastním chalupu naproti svému domu. Doma většinu odpadu vytřídím a za měsíc vyprodukuji sotva polovinu 80 litrové popelnice. Přesto musím platit od letošního roku popelnice dvě, což mi přijde nehorázné. Na chalupě nebydlím, zajdu tam občas, žádný odpad tam nevzniká. Platit z důvodu vlastnictví nemovitosti, kterou nikdo neobývá se mi opravdu příčí. Nejde o těch 700 Kč, ale o princip. Popelnice zůstává prázdná, nikdo ji nevyváží, a přesto ji musím platit. Existuje nějaká možnost, jak s tím něco udělat? Děkuji.