Vlastníte nemovitost, ve které nebydlíte? A ohlásili jste to úřadu?

| autor: redakčně upraveno| zdroj: Jihlava0

kontejner_popelnice.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vlastníků rodinných domů, bytů a chat, ve kterých není nikdo přihlášený k pobytu, se týká ohlašovací povinnost k poplatku za odpady. Od ledna 2022 tato povinnost dopadá i na právnické osoby.

Koho se ohlašovací a poplatková povinnost týká?

Zpozornět by měli vlastníci bytů, rodinných domů a objektů určených k rekreaci (dále nemovitost), ve kterých není přihlášena k pobytu žádná fyzická osoba. Vznik, zánik nebo změnu bylo nutné ohlásit do 30 dní ode dne, kdy došlo ke změně vlastnických práv nebo ke splnění podmínky, že se jedná o nemovitost bez přihlášené osoby.

Již poplatek v obci/ městě platím, neboť zde mám trvalé bydliště. Vztahuje se na mě tato povinnost také? Mám na území obce/ města více prázdných nemovitostí.

V takovém případě vzniká povinnost uhradit poplatek vícekrát. Jednou z titulu svého přihlášení v obci a podruhé z titulu vlastnictví nemovitosti, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba. Pokud takových objektů vlastní fyzická osoba v obci více, pak bude platit poplatek vícekrát podle počtu takovýchto objektů. Zákon o místních poplatcích vychází z nevyvratitelné domněnky, že i v případě nemovitostí, v nichž není nikdo přihlášen k pobytu, dochází k využívání obecního systému nakládání s komunálním odpadem v obci uživateli těchto objektů, a to minimálně v rozsahu, v jakém jej zatěžuje jeden poplatník.

Nájemníci žijící v mém bytě mají pobyt v obci, ale ne v mé nemovitosti. Mám ohlašovací a poplatkovou povinnost?

Ano. Pro vznik poplatkové povinnosti je rozhodující, zda je hlášený pobyt v konkrétní nemovitosti (byt, dům, chata), nikoliv to, že v ní žije někdo, kdo již v obci poplatek platí z titulu trvalého pobytu.

Nemovitost vlastním pouze po část roku. Musím poplatek zaplatit v plné výši?

Roční sazby poplatku se sníží o jednu dvanáctinu za každý měsíc, na jehož konci osoba nevlastní nemovitost nebo je v nemovitosti někdo přihlášen k pobytu.

Přečtěte si také:

Právník radí: Místní poplatek za odpady. Občan může být povinen platit vícekrát