Video: Nulový odpad: Zelené veřejné zakázky

| autor: Pavel Mohrmann0

zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay/ Canva

Zadávání zelených veřejných zakázek představuje důležitý nástroj k dosažení cílů environmentální politiky souvisejících se změnou klimatu, využíváním zdrojů a udržitelnou spotřebou a výrobou.

Využitím veřejných výdajů na stavební práce, výrobky a služby s nižším dopadem na životní prostředí lze velmi dobře uspíšit přechod na oběhové hospodářství, úspěšně přispívat k udržitelnosti na místní, regionální, státní i mezinárodní úrovni.

Například ve stavebnictví, dopravě či zdravotnictví tvoří veřejná sféra velmi významnou složku, a proto může poskytovat průmyslu skutečné pobídky pro nabídku zelených výrobků a služeb.

V dnešní reportáži ukážeme, v jaké pozici je zelené veřejné zadávání v českém prostředí a co je třeba změnit, abychom tohoto nástroje v Česku využívali více.