Video: Kroměříž ví, jak fakturovat za vodu podle skutečného odběru

| autor: redakce Komunální ekologie0

Kroměříž,_morový_sloup_Nejsvětější_Trojice_1_wikimedia.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Město Kroměříž má necelých 29 tisíc obyvatel. Přestože se tento region nepotýká s nedostatkem vody, fungují zde snahy, jak celý proces zásobování obyvatel vodou zefektivnit a zajistit i do budoucna.

VAK Kroměříž

Kroměřížsko netrápí nedostatek vody, ale tato lokalita spotřebovává značné množství vody také v průmyslové a obchodní sféře. Zásobování 101 tisíc obyvatel pitnou vodou zajišťuje VAK Kroměříž.

Smart metering

Tato společnost klade důraz na vyšší přesnost měření spotřeby vody a usiluje o to, aby fakturovala podle skutečného odběru. Proto se spojila s firmou Sensus Xylem a začala využívat její smart měřidla. Celkem je v Kroměříži instalováno 1000 kusů vodoměrů iPERL.

Změna analogového vodoměru na vodoměr s dálkovým odečtem

Důvodem, proč VAK Kroměříž ve velkém mění klasické analogové vodoměry na měřidla s dálkovým odpočtem a přechází na smart metering, je nejen přesnost měření, ale také zvýšení efektivity procesu a urychlení práce pro zaměstnance.

Časová náročnost klasického analogového odečtu všech mechanických měřidel vyžadovala 1 týden práce a zahrnovala 2 pracovníky. V případě smart měřidel zvládl stejný počet vodoměrů odečíst 1 pracovník během 1 dopoledne. Mění se i nároky na osobní přítomnost u vodoměru.

Více se dozvíte v našem videu: