V Evropě byly vloni uvedeny do provozu větrné elektrárny s výkonem 16,4 gigawattů (GW). To odpovídá výkonu čtrnácti temelínských bloků. Celkový výkon větrných turbín už dosáhl 285 GW. Vítr tak pokrývá 20 % roční spotřeby elektřiny v Evropě. V Česku ale pouze 1 %. Uvádí to dnes zveřejněnázprávaWindEurope.
Zpráva zároveň varuje, že tempo rozvoje větrné energetiky je příliš pomalé na to, co Evropa potřebuje ke své energetické bezpečnosti. Hlavním důvodem je pomalé povolování i rozvoj sítí a nedostatečná elektrifikace ekonomiky. Pokud se podaří zdvojnásobit tempo, vítr může dodávat většinu čisté elektřiny potřebné k plnění Dohody o čistém průmyslu (Clean Industry Deal), který včera zveřejnila Evropská komise.
„V čtyřikrát větším Polsku vloni instalovali padesátkrát víc větrných turbín než v Česku. Větrníky tam pokrývají už 14 % roční spotřeby, v Česku to je stále 1 %. Společně s Komorou obnovitelných zdrojů a ministerstvy proto pořádáme osvětové semináře pro krajské úředníky a obecní zastupitelstva. Ty, kteří rozhodují o stavbách elektráren se tak snažíme informovat o fungování větrných elektráren a způsobu, jak se jejich stavba posuzuje. Urgentně ale potřebujeme zjednodušit povolování a zrychlit rozvoj energetické infrastruktury,” uvádí Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.
Komora OZE ve spolupráci s ČSVE připravila desatera, rádce pro obce, podle čeho vybírat developera a jak o větrných elektrárnách komunikovat s občany. Publikace jsou k dispozici na webu.
Základní fakta o větrné energetice v roce 2024:
- Evropské větrné elektrárny v loňském roce vyrobily 475 terawatthodin (TWh) elektřiny. Pro srovnání: objem odpovídá osminásobku roční spotřeby elektřiny v ČR. V Česku větrné elektrárny vloni vyrobily 0,7 TWh elektřiny.
- Nejvíc elektráren instalovalo Německo (4 GW). Následuje Velká Británie (1,9 GW), Francie (1,7 GW), Finsko (1,4 GW), Turecko (1,3 GW). V Česku bylo instalováno 0,016 GW (16 MW).
- Největší podíl větrné elektřiny v energetickém mixu má Dánsko (56 %) a Irsko (33 %). Víc než čtvrtinu spotřeby pokrývá vítr také v dalších sedmi zemích: Švédsku (31 %), Německu (30 %), Velké Británii (30 %), Nizozemsku (29 %), Portugalsku (28 %), Litvě (27 %) a Španělsku (25 %). V Česku je to 1 %.
- Ukrajina navzdory probíhající válce vv loňském roc instalovala 45 megawattů (MW) nového výkonu. Na Ruskem okupovaném území se v současnosti nachází 69 % z celkového instalovaného výkonu (1,9 GW).
Komentáře