Valašské Meziříčí poprvé po 18 letech zvyšuje poplatek za odpad

| zdroj: Valašské Meziříčí0

odpady22.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Místo dosavadních 490 Kč za osobu budou od nového roku platit obyvatelé Valašské Meziříčí za svoz a likvidaci odpadu částku 600 Kč. Zastupitelé schválili zvýšení tohoto poplatku poprvé od roku 2006.

Výdaje města na odpadové hospodářství činily za rok 2022 téměř 33,5 milionu korun. Příjmy od obyvatel pokryly zhruba třetinu těchto nákladů, konkrétně se jednalo o necelých 11 milionů. Zbývajících více než 20 milionů pak doplácelo město ze svého rozpočtu,“ vypočítal Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru radnice. Za rok 2022 pak vyprodukovali občané v souhrnu přes 7 500 tun netříděného a tříděného odpadu.

Po dlouhé diskuzi v rámci rady města i zastupitelstva schválili volení zástupci Valašského Meziříčí zvýšení poplatku z dosavadních 490 na 600 Kč za osobu a rok. Na stole byl přitom i návrh zvýšit poplatek v roce 2024 na 660 Kč a od 1. ledna 2025 na 780 Kč za osobu a rok. Tento však nenašel dostatečnou podporu.

„Schválené navýšení je jakýmsi kompromisem. Po 18 letech jsme už totiž byli skutečně nuceni poplatek za odpad zvýšit. S ohledem na přetrvávající ekonomickou situaci a zejména zvyšování finanční zátěže našich občanů ze strany státu jsme však odmítli razantní navyšování poplatku. V porovnání s okolními městy se jej tak pro příští rok snažíme držet na jedné z nejnižších sazeb,“ řekl starosta Robert Stržínek. Do budoucna je možné, že se radnice nevyhne dalšími navyšování poplatku.

poplatek