V Zelených firmách sbírají vysloužilé elektrospotřebiče, baterie a akumulátory

| zdroj: Rema Systém, Rema Battery, Energie AG Teplo Bohemia0

Energie AG Teplo Bohemia (2)
zdroj: Energie AG Teplo Bohemia

Projekt Zelená firma nabízí firmám a jejich zaměstnancům možnost odevzdat vysloužilá elektrozařízení, baterie a akumulátory přímo na pracovišti. O ty se postará kolektivní systém REMA Systém ve spolupráci s Rema Battery. Odpadá tak nutnost vyhledávat místa zpětného odběru.

Každá zapojená firma zdarma obdrží nerezový sběrný box a informační materiály. V případě potřeby odváží Rema Systém Zeleným firmám bezplatně také elektrozařízení, která se do sběrného boxu nevejdou.

Výhody projektu

• Možnost zajištění sběru vysloužilých elektrozařízení i od zaměstnanců.
  • Jednoduchý systém objednání svozů přímo z místa shromažďování vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů.
  • Automaticky generované potvrzení o ekologické likvidaci.
  • Podpora ve formě informačního plakátu k označení sběrného místa, letáčků pro zaměstnance a možnost využívat logo Zelená firma při komunikaci s veřejností.
  • Možnost velkých sběrových akcí, při kterých zaměstnanci firmy mohou odevzdat k recyklaci i velká elektrozařízení. Po skončení akce firma obdrží informační materiály, ze kterých se dozví, jaký vliv na životní prostředí měla jejich sběrná akce. Množství odevzdaných elektrozařízení je převedeno na úsporu materiálu a CO2 ekvivalent.
  • Úspora financí – odvoz a ekologické zpracování veškerého firemního elektra, zářivek, tonerů, CD a DVD včetně nekompletních elektrozařízení zcela zdarma.
  • Úspora administrativy – svoz probíhá v režimu zpětného odběru výrobku. Firma tak nevede evidenci odpadu, ani ho neuvádí v ročním Hlášení o produkci a nakládání s odpady.

Sběr elektroodpadu přímo na pracovišti

„Záleží nám na naší přírodě, proto se naše společnost se zapojila do projektu Zelená firma,“ říká Aleš Hrnčál, jednatel společnosti Energie AG Teplo Bohemia s r.o., která umožňuje sběr elektroodpadu nejen svým zaměstnancům, ale i veřejnosti.

„Vysloužilé elektrospotřebiče, baterie a akumulátory z domácností může kdokoli jednoduše odkládat do sběrného boxu, který je umístěn ve veřejně přístupné hale našeho sídla v Halíčkově ulici 2583, Rakovník. Projekt naší firmě také umožňuje bezplatný svoz a následnou recyklaci velkého elektroodpadu,“ doplňuje Aleš Hrnčál.

Jedná se o jednoduchý, ale velmi efektivní způsob, jak eliminovat množství zejména malých elektrozařízení, která často končí bez dalšího využití na skládkách. Nerezový sběrný box pojme až 80 litrů drobnějšího elektrozařízení. Každý box je vybaven kartonovou krabicí, kterou po naplnění pověřený pracovník jednoduše zalepí a po založení objednávky svozu předá k ekologické likvidaci.

Co patří do sběrného boxu?

„Zapojením do projektu Zelená firma podporujeme zaměstnance v ekologickém chování. Cílem je ochrana životního prostředí zabezpečením zpětného odběru a efektivní recyklace nepotřebných elektrozařízení. Ta obsahují mnohé nebezpečné látky, jako je například rtuť, olovo, kadmium či brómované zpomalovače hoření, ale také velké množství recyklovatelných a znovu využitelných materiálů,“ upozorňuje Aleš Hrnčál.

Zelená firma