Poplatky za svoz odpadu se v poslední době v řadě obcí i měst zvyšují, nebo se zcela poprvé zavádí. Město Teplice proto zůstává jedním z mála, které ponechává tuto službu bezplatnou.
I přesto se město setkává s lhostejným přístupem některých občanů při zacházení s odpady. Máme pro Vás 5 tipů, které mohou zamezit tvorbě zbytečného odpadu.
1. Nedávejte odpadky do přeplněného koše
Ve městě máme celkem 1283 odpadkových košů. Jen v centru města se nachází 200 kusů (např. Krupská 19 ks, nám. Svobody 24 ks, Benešovo nám. 20 ks). Svoz zde probíhá 6x týdně od pondělí do soboty, v sezoně každý den dvakrát. V ostatních částech města 3-5krát týdně.
I přes častý svoz a velké množství košů se stává, že jeden z mnoha v okolí je natolik přeplněný, že odpadky přepadávají na zem. Buďte ohleduplní a rozhlédněte se, jestli není o kousek dál jiný koš.
2. Předejte nepotřebné věci k dalšímu využití
Máte doma nepotřebné, ale stále funkční věci? V RE-USE centru, které se nachází v areálu sběrného dvora, můžete zdarma odevzdat i převzít drobnější věci. O ty objemnější se Vám postará Nábytková banka Ústeckého kraje. Zdarma věci převezme přímo ve Vaší domácnosti a dále zprostředkuje potřebným.
3. Ukládejte odpad pouze do příslušných nádob
Uložení jakéhokoli odpadu mimo nádoby tomu určené je pokutovatelný přestupek. Přesto se v prostoru kontejnerových stání opakovaně kupí staré gauče, ledničky či pneumatiky. Nedělejte si skládku před domem - využijte raději sběrný dvůr, který je pro teplické občany zdarma. Od ledna 2024 bude pro Vás prodloužena jeho provozní doba a nově bude v sobotu otevřeno od 8 do 18 hod., stejně jako ve všechny pracovní dny. S odvozem Vám může pomoci některá ze soukromých firem.
Elektroodpad i pneumatiky navíc podléhají zpětnému odběru, předat je tedy můžete bezplatně také ve většině prodejen s elektrem nebo v pneuservisech.
4. Třiďte
Odbor životního prostředí si váží stoupajícího zájmu o třídění odpadu. K dispozici Vám jsou separační nádoby na papír, plasty, sklo, a to v cca 220 stanovištích na veřejných prostranstvích.
K rodinným a činžovním domům jsou od roku 2010 přidělovány tzv. DUO nádoby na sběr papíru a plastu. Od roku 2005 jsou přidělovány také BIO nádoby. Od roku 2021 je zaváděn svoz kuchyňského odpadu i v sídlištní zástavbě (aktuálně zapojeno téměř 2000 domácností).
5. Využívejte všechny možnosti třídění
U papíru, plastu, skla a bioodpadu nekončíme. Jsou k dispozici také červené kontejnery na baterie a elektroodpad menších rozměrů. Zelené kontejnery, s logem klokánka, na textil. Šedé popelnice na kovový odpad. Stanovišť s těmito nádobami je po městě cca 25, jak na elektro, tak i na textil a kovy.
Zajištění odpadového hospodářství města je nákladný proces. Za letošní rok investuje Město Teplice do odpadového hospodářství přibližně 70 mil. Kč a náklady se rok od roku navyšují. Tato částka zahrnuje komplexní systém služeb spojených se svozem odpadu, zajištěním jeho odstranění nebo využití, a to včetně pronájmu nádob jak na směsný, tak na tříděný odpad nebo také provoz sběrného dvora.
Komentáře