V říjnu letošního roku se v Turnově uskuteční měření ovzduší mobilními systémy

| zdroj: Liberecký kraj0

zdroj: Liberecký kraj

Jaká je kvalita ovzduší v Turnově a okolí? Přesně to zjistí měření mobilními systémy. Akci, jež se uskuteční ve dnech 16. až 19. října 2023, organizuje Státní zdravotní ústav v Praze ve spolupráci s Libereckým krajem, městem Turnov a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje se sídlem v Liberci.

Základem bude čtyřiadvacetihodinové měření kvality ovzduší ve vybraných lokalitách ve městě. Výsledky bude možné použít i pro ostatní podobná místa v Turnově. „Bude tedy možné zpracovat odhad stavu v širší části města,“ uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Zpracováním získaných údajů vznikne studie o kvalitě venkovního ovzduší, kterou bude možné využít například jako podklad pro územní plánování a další strategické dokumenty zaměřené na snížení znečištění ovzduší. Výsledky budou prezentovány i veřejnosti.

„Cílem měření je odhadnout vliv místní a tranzitní dopravy a lokálních topenišť na kvalitu venkovního ovzduší a dále odhalit případný jiný problémový zdroj znečišťování,“ doplnil radní Židek.

Na měření ovzduší v Turnově se bude finančně podílet i Liberecký kraj. Na podobné akce vyčleňuje vždy ze svého rozpočtu zpravidla částku bezmála 100 tisíc korun.