Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Rakousku spustili nejvýkonnější tepelné čerpadlo v Evropě

| autor: Radovan Potočár| zdroj: energie-portal.sk0

Tepelné čerpadlo

Při dekarbonizaci teplárenství ve státech EU nachází stále častější uplatnění i odpadní teplo.Příkladem je instalace čtyř velkých tepelných čerpadel v německém Hamburku, která budou využívat odpadní teplo z čistírny odpadních vod (ČOV).Tento projekt má zajistit vytápění přibližně 40 tisíc domácností.

Ještě větší instalaci nyní spouštějí v Rakousku. Vídeňský městský podnik Wien Energie uvedl do provozu nejvýkonnější tepelné čerpadlo v Evropě, které bude využívat zbytkové teplo z čištění odpadní vody z ČOV. Zásobovat má 56 tisíc domácností a do roku 2027 plánují jeho výkon zdvojnásobit.

Klimatickou neutralitu chtějí již do roku 2040

První fázi výstavby nejvýkonnějšího velkoplošného systému tepelných čerpadel v Evropě, který dodavatel energie Wien Energie buduje poblíž městské ČOV, dokončili ve vídeňské městské části Simmering. Inovativní projekt využívá k produkci klimaticky neutrálního tepla vyčištěnou odpadní vodu ze sousední čistírny ebswien.

Vídeň se zavázala stát se do roku 2040 klimaticky neutrální.Tepelné čerpadlo v čistírně odpadních vod představuje důležitý milník na cestě k dosažení tohoto cíle.S tímto projektem můžeme v první fázi rozšíření poskytovat ekologické dálkové vytápění až pro 56 tisíc domácností.Tímto se stáváme průkopníky v celé Evropě,“ uvedl primátor Vídně, Michael Ludwig, při slavnostním uvedení zařízení do provozu.

Wien Energie může provozovat velké tepelné čerpadlo o výkonu 55 megawattů (MW) se stoprocentním využitím obnovitelné energie díky energii z nedaleké elektrárny Freudenau na Dunaji a odpadnímu teplu z ČOV, informuje společnost. Kromě odpadního tepla však čistírna využívá i další obnovitelné zdroje tepla k výrobě udržitelné energie.

V našem klimatickém plánu jsme si stanovili cíl, že do roku 2040 bude Vídeň klimaticky neutrální.K dosažení tohoto cíle vynakládáme všechny síly.Čistírna odpadních vod v Simmeringu je toho nejlepším příkladem: k výrobě čisté elektrické energie se zde využívá odpadní voda, splaškový kal, vodní i sluneční energie,“ zdůrazňuje městský rádce pro klima Jürgen Czernohorszky.

V tomto směru se Vídeň zaměřuje zejména na oblast vytápění, která odpovídá za přibližně 40% emisí CO2 v rakouském hlavním městě. Wien Energie chce postupně transformovat dálkové vytápění, které je stále z velké části poháněno fosilními palivy, na udržitelné zdroje.

Firma proto v roce 2021 představila konkrétní plán a velké tepelné čerpadlo v čistírně odpadních vod představuje důležitý krok v jeho realizaci.

Do první etapy výstavby investovali přibližně 70 milionů eur. Tři další tepelná čerpadla se nainstalují v další etapě do roku 2027, čímž se celková kapacita zvýší na 110 MW.

Jak to celé funguje

Odpadní voda z ČOV dosud běžně odtékala do Dunaje. Odteď se voda před vstupem do kanálu odkloní do velkého systému tepelných čerpadel. Výměníky tepla získávají z vyčištěné vody přibližně šest stupňů Celsia. Wien Energie dokáže tuto nízkou teplotu využít pomocí moderní technologie pro výrobu tepla s více než 90 stupni Celsia.

Toto teplo pak proudí ve formě teplé vody prostřednictvím sítě dálkového vytápění do desítek tisíc vídeňských bytů, čímž se efektivně využívá cenná energie, která dříve zůstávala nevyužita,“ konstatuje radnice v tiskové zprávě.

Wien Energie získává zelenou elektřinu pro provoz systému přímo z nedaleké elektrárny na Dunaji Freudenau, přičemž k zajištění efektivního a optimalizovaného provozu tepelného čerpadla vystavěla vlastní přímé vedení mezi elektrárnou a zařízením. Za tímto účelem v elektrárně vybudovali samostatnou přípojku. Odtud proudí elektřina přibližně kilometr dlouhým vedením do tepelného čerpadla. To znamená, že veškerá použitá energie pochází přímo z okolí a využívá se k zásobování obyvatel teplem.

Kromě toho Wien Energie vybudovala i novou čerpací stanici dálkového vytápění, aby mohla distribuovat tato velká množství tepla v síti dálkového vytápění. V areálu elektrárny Simmering se tedy nachází druhá čerpací stanice, která přečerpává do sítě dálkového vytápění až 7 500 metrů krychlových teplé vody za hodinu.

Tato nová čerpací stanice není určena pouze pro teplo z tepelných čerpadel při čistírně odpadních vod, ale také pro další kapacity, jelikož síť dálkového vytápění ve Vídni neustále roste. S délkou více než 1 300 kilometrů je vídeňská síť dálkového vytápění jednou z největších v Evropě.

Wien Energie v současnosti zásobuje dálkovým teplem 440 000 vídeňských domácností a 7 800 velkoodběratelů, s cílem do roku 2040 dosáhnout podílu klimaticky neutrálních domácností na úrovni přibližně 56 %,“ tvrdí vídeňská radnice.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert