V Písku využili největší čisticí vůz v České republice

| autor: Hana Tomášková| zdroj: ČEVAK a.s.0

cevak1
zdroj: ČEVAK

V Písku proběhlo preventivní čištění tři sta metrů dlouhého úseku hlavního kanalizačního potrubí. Práce musely proběhnout v rámci jednoho týdne a jednalo se o potrubí o šířce 1,65 m.

Vodohospodáři využívají pro čištění recyklaci vody

Čištění potrubí zajišťovali pracovníci společnosti ČEVAK ve spolupráci s firmou SEZAKO. Využívali největší čistící vůz v České republice i na Slovensku. Jeho výhodou je, že má vysoký sací výkon a je vybaven recyklací vody. „To znamená, že v cisterně se voda oddělí od nasátých nečistot a použije se znovu na čištění,“ vysvětlil Petr Matoušek, vedoucí provozní oblasti Západ ze společnosti ČEVAK.

cevak2

Voda na čištění je nasávána spolu se sedimentem, který je v cisterně oddělován. Kontinuální vyprazdňování přebytečné vody z cisterny při nepřerušeném procesu čištění kanalizace umožňuje maximální efektivitu práce a úsporu času.

Preventivní vyčištění během jednoho týdne

Petr Matoušek upřesnil, že čistění této části kanalizace je preventivní. Potrubím o průměru 1,65 metru odtéká veškerá odpadní voda z levého břehu města na píseckou čistírnu odpadních vod. Konkrétně se jedná o úsek mezi Novým mostem a lávkou pro pěší na sídlišti Portyč.

Pracovně si vodohospodáři celý úsek rozdělili na zhruba padesát metrů dlouhé části, podle umístění jednotlivých kanalizačních šachet.

„Preventivní čištění jsme plánovali před letní sezonou, kdy se dá očekávat zvýšené množství přívalových dešťů. Příroda nás ale o něco předběhla,“ řekl Petr Matoušek.

čevak pokus

Obyvatele Písku čištění kanalizační stoky nijak neomezilo

Preventivní čistění hlavní kanalizační stoky nemá žádný vliv na odvádění odpadních vod. Obyvatelé ho zpravidla ani nezaznamenají. „Snad jediné, že ve zmíněném úseku mohou lidé zahlédnout neobvyklou techniku,“ doplnil Petr Matoušek.

cevak3