Ústecký kraj si s dalšími uhelnými regiony v Bruselu vyměňuje nejen zkušenosti

| autor: Ústecký kraj0

Ústecký kraj si s dalšími uhelnými regiony v Bruselu vyměňuje nejen zkušenosti

Za Ústecký kraj se zasedání zúčastnil 1. náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika. V sídle Evropské komise proběhlo také samostatné jednání zástupců krajů, ministerstva pro místní rozvoj a zástupců Evropské komise. Náměstek hejtmana Martin Klika informoval o přípravě strategických projektů kraje, diskutována byla podpora těchto projektů v rámci technické asistence programu Jaspers, diskuze se dotkla i problematiky veřejné podpory a podpory velkých podniků podílejících se na transformačních procesech v regionu.

V rámci plenárního zasedání platformy byla shrnuta aktuální situace na úrovni platformy a zapojených pilotních regionů, byly prezentovány příklady transformačních procesů v regionech, transformace energetických zdrojů – přechod od uhlí k obnovitelným zdrojům.

„Velice důležitá je výměna zkušeností mezi jednotlivými regiony, seznámení se s novými projekty vzniklými v těchto regionech. Jde o určitou inspiraci. Ústecký kraj se chce v rámci platformy podělit s problémy, kterým region čelí. Problémy pojmenovat a společně s Evropskou komisí je řešit. Jedná se o vzdělanostní strukturu, sociální problémy, záležitosti velkých firem tedy například otázky veřejné podpory, nemožnosti státních podniků čerpat finanční prostředky z evropských zdrojů. Vše s cílem problematiku, jíž čelíme, pojmenovat a v budoucnu řešit,“ uvedl náměstek Martin Klika.

Zástupci regionů diskutovali se zástupci evropských institucí o transformačních procesech regionů, možnostech podpory ze strany EU uhelným regionům, například technické asistence při přípravě velkých strategických projektů, čerpání finančních prostředků z programů přímo financovaných z rozpočtu EU. Nově vzniklý sekretariát platformy by měl regionům poskytovat např. odborné poradenství, analytické materiály, zprostředkovávat spolupráci a komunikaci mezi regiony i směrem k evropským institucím.

Foto: ilustrační/ Pixabay