Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit

| zdroj: Jihlava0

aktuality.jpg
zdroj: Jihlava

Častější úklid v centru Jihlavy, dvojice nových údržbářů na drobné opravy chodníků nebo kanalizačních poklopů, vývoz odpadkových košů z centra také v neděli. Takto jihlavská radnice začíná se zlepšováním úklidu města.

Ulice a chodníky se budou v Jihlavě čistit častěji. Blokové čištění by mělo probíhat dvakrát ročně. Radnice chce také lépe a častěji uklízet parky a zelené plochy. Do intenzivnějšího úklidu ulic Jihlavy se pustil odbor dopravy magistrátu (OD) ve spolupráci se Službami města Jihlavy (SMJ) už od středy 15. září, kdy do centra města mimořádně vyjely zametací a čistící vozy. Obnovila se také spolupráce s klienty azylového domu, kteří sbírají odpadky z nezpevněných ploch v městské památkové rezervaci.

„Slibujeme si od toho, že se i sami lidé zamyslí, jestli je nutné odhazovat na čistou a uklizenou zem nedopalky cigaret, žvýkačky, obaly od potravin nebo lahve a plechovky. Věřím, že když budou ulice a parky čistší, budeme si toho všichni víc vážit,“ doufá primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Podle jejích slov se začalo také s každodenním vývozem odpadkových košů z centra města.

„Vyčistili jsme ve středu 15. září už několik zón včetně například Benešovy ulice. Nahlašovat nepořádek nemusí jen naši pracovníci nebo správce komunikací, ale chceme zpětnou vazbu také od lidí. Slouží k tomu např. i aplikaceHLÁŠENÍ ZÁVAD, kterou lze snadno najít na webových stránkách města,“ říká vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal s tím, že je aplikace často nazývána také jako „kniha hříchů“. Podle jeho slov začnou od října fungovat ve městě také dva údržbáři, kteří budou mít na starosti drobné opravy chodníků, vyvrácených obrubníků, poškozených nebo propadlých kanalizačních poklopů apod.

Odbor životního prostředí magistrátu zajišťuje každodenní vývoz odpadkových košů z centra a úklid tzv. nezpevněných ploch, tedy trávy, keřů a parků. Objednal vyvážení odpadkových košů z centra také na neděli a znovu zaměstnává také klienty azylového domu. Ti chodí odpoledne a v podvečer sbírat odpadky z trávníků nebo z křoví v centru města. Ranní úklid zeleně standardně zajišťuje Správa městských lesů, odpoledne s tím pomáhají právě lidé ubytovaní v azylovém domě, kteří za práci dostanou stravenku na nákup potravin.