Turnov změní systém sběru a svozu komunálních odpadů

| autor: Hana Tomášková0

Turnov_a_Hrubý_Rohozec,_pohled_z_Hlavatice_Wikimedia.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Město Turnov získalo dotaci z OPŽP na změnu systému sběru a svozu komunálních odpadů. Cílem je snížení produkce směsného komunálního odpadu, snížení frekvence svozů a navýšení třídění odpadů.

Jak bude změna systému probíhat?

Systém bude kompletně odstartován 1. 11. 2021. Jedná se o zavedení „door to door“ (ode dveří ke dveřím) systému sběru a svozu odpadů spojeného s automatickou identifikací výsypu nádob. „Nejdříve musíme pořídit nádoby a také je rozdat občanům. Systém přináší pohodlí pro třídění odpadů, umožní ukončit proces identifikace a vážení pytlů na sběrném dvoře, čímž uvolní místo pro RE-USE centrum,“ přibližuje místostarostka Turnova Jana Svobodová směr, kterým se město vydává.

„Nový systém předpokládá snížení svozu komunálního odpadu od rodinných domů, svoz jednou za 14 dnů, a současně možnost zapůjčení nádob na separaci ke každému domu - papír, plasty, bioodpad. Každý dům v individuální zástavbě si bude moci sám zvolit, kterou z nádob na třídění bude chtít. Systém bude tedy postaven na dobrovolné bázi, nebudeme občany k odběru nádob finančně motivovat. V sídlištích budou vybudována další místa na třídění tak, aby měli občané možnost třídění co nejblíže,“ doplňuje Jana Svobodová.

Město plánuje, že v sídlištní zástavbě bude v průměru na jednu nádobu maximálně 150 lidí. Čím blíže mají občané nádoby na tříděný odpad, tím se zvyšuje jejich ochota třídit odpad.

Pokles produkce směsného komunálního odpadu

Po zavedení nového systému by měla roční produkce směsného komunálního odpadu klesnout na každého obyvatele o 70 kg na výsledných 160 kg.

„Změna systému má sloužit ke zvýšení třídění odpadů a současně snížení produkce směsného komunálního odpadu. U individuální zástavby bude snížena frekvence svozu komunálního odpadu, svoz bude jednou za 14 dnů, což bude motivace k zvýšení třídění,“ upřesňuje Jana Svobodová a doplňuje: „Pokud se tímto novým systémem podaří snížit množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu ve městě, dojde v tuto chvíli k úspoře financí a v budoucnu se nebude cena za odpady zvyšovat tak radikálně.“

Poplatek za svoz komunálního odpadu a slevy

Poplatek za svoz komunálního odpadu zůstává v Turnově pro rok 2021 ve výši 660,-Kč/ osoba/ rok, vyjmenované skupiny občanů mají nárok na slevu.

Podle současného systému třídění odpadů v rámci pytlového sběru si občané mohou snížit poplatek za komunální odpady až na polovinu.

Dosavadní systém spočíval v separování odpadů do speciálních pytlů označených čárovým kódem. Pytlový sběr nebyl svážen od domů, to se dělo do roku 2016, ale občané mají stanovena dvě sběrná místa, kam odpad svážet.

Výhodou nového systému bude také to, že lidé nebudou muset separovaný odpad vyvážet, ale budou ho moci třídit přímo u svého domu.

Motivace občanů snížením frekvence svozů

Doposud byli občané k třídění motivování slevou na poplatku. Město však v případě nového systému o úlevě za třídění odpadu již neuvažuje.

„Domnívám se, že se občané již třídit odpad naučili a není je třeba k třídění finančně motivovat. Proto bude systém postaven na dobrovolné bázi. Lidé budou ke třídění motivováni hlavě tím, že se směsný odpad bude svážet jednou za 14 dní a do nádoby se bude muset vejít, tudíž bude třeba přebytečné množství odpadu roztřídit,“ objasňuje postoj města Jana Svobodová.

Za jakých podmínek a od koho město dotaci dostalo

„Město dostalo dotaci z Operačního programu životního prostředí 2014-2020, Prioritní osa 3 - Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika,“ specifikuje Jana Svobodová a shrnuje: „Zkráceně, splnili jsme parametry pro třídění odpadů. Pro získání dotace bylo třeba podat dle harmonogramu výzev žádost. Součástí žádosti je projekt a analýza potenciálu produkce odpadů, kterou jsme si nechali zpracovat. Město se muselo zavázat ke zvýšení třídění - plasty, papír, bioodpad.“