Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Třídit odpad je třeba i v ulicích

| autor: Hana Tomášková0

kose_trideny_odpad.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Odpadky na ulicích nechce nikdo. Obce proto rozmisťují na frekventovaná místa odpadkové koše. V těch však kromě nevyužitelného odpadu končí i recyklovatelné materiály. Je proto žádoucí tyto složky třídit.

Většina Čechů chce třídit odpad i v ulicích, ale postrádají dostatek vhodných nádob

Ochotou lidí třídit odpad na veřejných prostorách se zabýval průzkumu agentury LUCID z roku 2020. Ten proběhl ve 14 zemích (Belgie, Srbsko, Rakousko, Maďarsko, Řecko, Rumunsko, Polsko, Česko, Irsko, Nizozemsko, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Francie) na celkem 13 793 respondentech starších 16 let.

Výsledky průzkumu prokázaly, že 93 % respondentů chce navýšit počet nádob v ulicích, parcích, v turisticky atraktivních oblastech i na dalších frekventovaných místech.

V České republice se průzkumu zúčastnilo 801 lidí. Pro 90 % z těchto dotázaných je hlavním problémem nedostatek nádob na tříděný odpad v ulicích. Většina lidí v Česku (90 %) uvedla, že v ulicích není

littering (2)

dostatek nádob na tříděný odpad, přičemž pro 52 % respondentů je to hlavní důvod, proč netřídí nápojové obaly, když jsou mimo domov.

Třídění odpadu na veřejných místech v České republice

Průměrná hmotnostní skladba netříděného komunálního odpadu z odpadkových košů (průměr z 10 vzorků v průběhu let 2019 a 2020) ukazuje, že nadpoloviční většinu obsahu tvoří dále využitelné komodity.

ekokom.png

Zdroj: EKO‑KOM, a.s.

Jaké odpady je vhodné třídit

Podle dat společnosti EKO-KOM vycházejících z rozborů směsných odpadů v odpadkových koších má smysl zavádět třídění plastů, skla a kovů.

V případě papíru jde nejčastěji o papírové ubrousky nebo jednorázové znečištěné tácky či kelímky, které jsou dále nerecyklovatelné. Biologicky rozložitelný odpad má charakter gastroodpadu, který je možné zpracovat pouze v patřičných bioplynových stanicích.

Jak vybrat odpadkový koš na tříděný odpad

koš na tříděný odpad meva

Na veřejném prostranství musí koše kromě funkčnosti plnit i estetickou funkci. Musí být také dobře obsluhovatelné svozovou firmou. Výhodou je odolnost materiálu vůči vnějším vlivům, včetně vandalismu.

Robustní ocelová konstrukce se stříškou kombinuje všechny výše uvedené faktory. Stříška chrání obsah koše, aby ho vítr neroznášel po okolí. Zároveň omezuje velikost vyhazovacího prostoru, takže se do košů nevejdou příliš velké kusy odpadu, což je žádoucí. Rozměrnější odpad je i nadále nutné vyhazovat do barevných kontejnerů.

Obce o odměny za třídění nepřijdou

Do systému EKO‑KOM lze takto odděleně sebrané odpady vykazovat také. Do výkazu jsou tyto nádoby uváděny samostatně, ale z hlediska evidence jsou považovány za typ nádobového sběru. Odměna za tříděné odpady sebrané do odpadkových košů tak je ve stejné výši jako za odpady sebrané prostřednictvím klasického nádobového sběru.

KOŠE meva

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ