Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Trendy a voda: Popularita kohoutkové vody v Moravskoslezském kraji roste. Nejvíce na Opavsku

| zdroj: SMVaK0

explorerbob-bottle-2582012_640
zdroj: pixabay

Až 53,2 % lidí z domácností, které zásobuje pitnou vodou SmVaK Ostrava, vůbec nekupuje balenou vodu. Považují ji za drahou a kvalita podle nich není vyšší než u kohoutkové. 44,3 % respondentů občas dochucenými balenými vodami doplňuje spotřebu pitné vody v domácnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury Media Morava, který realizovala před letními prázdninami letošního roku v Moravskoslezském kraji v lokalitách, kde působí SmVaK Ostrava. Dotazovala se ve více než 900 domácnostech před začátkem letních prázdnin.

„Zajímavé jsou dlouhodobé trendy. Zatímco před dvaceti lety v roce 2006 deklarovalo to, že nekupuje pitnou vodu, čtvrtina domácností, v letošním roce je to více než dvojnásobek. Výrazný nárůst je v tomto segmentu patrný od uplynulého dotazování před dvěma lety a předminulého před lety čtyřmi. Tehdy odpověděla to, že balenou vodu nekupuje, zhruba třetina dotazovaných. Příčiny jsou pravděpodobně kombinací ekonomických faktorů s ohledem na vysokou inflaci v uplynulých letech a růst nákladů domácností, ale také důvěry, které se pitná voda z kohoutku z hlediska kvality u spotřebitelů těší. To je pro nás skvělá zpráva,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

To, zda lidé kupují balenou vodu, také souvisí s počtem členů domácnosti. Tři čtvrtiny jednočlenných domácností nekupují balenou vodu vůbec. Oproti tomu u tří a čtyřčlenných domácností nekupuje balenou vodu polovina z nich. To logicky souvisí s věkovou strukturou dotazovaných, kdy jednočlenné domácnosti často reprezentují senioři, nebo naopak studenti a singles. 57 % lidí ve věkové skupině 18-29 let nekupuje nikdy balenou vodu kvůli ceně a kvalitě. U lidí starších 60 let jich nekupuje nikdy balenou vodu dokonce 67 %. Naopak nejčastěji kupují balenou vodu jako doplněk kohoutkové vody lidé ve věkových skupinách 30-39 a 40-49 let (57,6 a 56,4 %). V těchto věkových skupinách její nákup odmítá a preferuje kvalitní pitnou vodu z kohoutku 42,4 a 41,4 % dotazovaných.

„Při pohledu na jednotlivé části Moravskoslezského kraje se ukazuje, že kohoutkovou vodu (59 %) oproti balené (jako doplněk 40 %) nejčastěji preferují lidé z Opavska, naopak nejvíce jako doplněk kupují balenou vodu lidé na Novojičínsku (50,3 %). Rozdílné přístupy vykazují respondenti také s ohledem na velikost sídla, kde domácnost žije. Zatímco ve městech s více než 50 tisíci obyvateli nekupuje balenou vodu 60,3 %, v obcích do 5 tisíc ji nekupuje 48,4 %,“ uzavírá manažer vnějších vztahů SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva
Bert
SRVO
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
ORGREZ