Systém třídění odpadů v ČR oslaví příští rok 25 let

| zdroj: EKO-KOM0

ekokom.jpg
zdroj: Foto: Zbyněk Kozel přebírá medaili za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky z rukou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka./ zdroj EKO-KOM

Česká republika je evropskou velmocí v třídění obalových odpadů. Díky systému EKO-KOM má přístup k třídicím nádobám už 99 % obyvatel ČR a každý do nich za rok vytřídí v průměru téměř 67 kg papíru, skla, plastů, nápojových kartonů a kovů.

Příběh třídění a recyklace odpadů se v ČR začal psát před 25 lety

Myšlenka na založení systému, který by zpětně odebíral a třídil obalové odpady, se zrodila již v roce 1994. Impulsem pro vznik systému byla snaha nápojového průmysl o vybudování, který by umožnil každé firmě produkující balené zboží prodávat to, co spotřebitel žádá, ale současně zajistit, že s rostoucí spotřebou neporoste hora odpadu na skládce. Samotný systém, nazvaný EKO-KOM, byl založen v roce 1997 10 akcionáři jako nezisková akciová společnost. Zahájil realizaci pilotních projektů a testoval s pokrokovými starosty v několika obcích ČR různé varianty a možnosti sběru obalových odpadů.

V roce 1999 se 20 firem vyrábějících balené zboží dobrovolně rozhodlo připojit k systému EKO-KOM a podílet na vzniku celorepublikového řešení sběru tříděných obalových odpadů. Společnost EKO-KOM pak fungovala na základě Dobrovolné dohody mezi obalovým průmyslem a Ministerstvem životního prostředí. V roce 2002 získal EKO-KOM první autorizaci a o dva roky později druhou. V roce 2020 mu byla tato autorizace prodloužena do 31. 12. 2024 a díky tomu může pro své klienty zajišťovat zpětný odběr a recyklaci obalových odpadů.

Prostřednictvím neziskového systému EKO-KOM si firmy vyrábějící balené zboží plní zákonnou povinnost zajistit pro své obaly jejich vytřídění a zpracování na využitelnou druhotnou surovinu. Obce získávají ze systému finanční odměnu za vytříděné množství odpadů, které pravidelně vykazují prostřednictvím čtvrtletních hlášení.

Současnost

Dnes již systém EKO-KOM obsluhuje 21 223 firem a 6 160 obcí ČR. Za dobu své dosavadní existence se společnosti podařilo zvýšit podíl obalových odpadů, které jsou v rámci systému předávány k využití a recyklaci, na 76 % a přesvědčit téměř ¾ Čechů, že třídění odpadu má smysl. V roce 1999, kdy se začaly systematicky sledovat statistiky, přitom třídilo pouhých 28 % obyvatel České republiky. Máme také velmi kvalitní síť barevných kontejnerů v ulicích a menších nádob na tříděný odpad umístěných přímo u domů. Aktuálně je jich už přes 558 tisíc. Na jedno sběrné místo v průměru připadá kolem 100 obyvatel, kteří s ním nemusí chodit daleko. K nejbližším barevným kontejnerům musíme ze svých domovů ujít v průměru jen 90 metrů – to je zhruba 130 kroků.

Češi mezi nejlepšími třídiči

Z pohledu dosahovaných výsledků třídění a recyklace obalových odpadů a výše uvedených parametrů systému třídění a sběru obalů patří Česká republika mezi evropskou špičku. Zásluhu na tom mají miliony odpovědných obyvatel, kteří třídí odpad, tisíce firem, které se podílejí na financování zpětného odběru a využití svých obalů a tisíce obcí, které umožňují svým občanům třídit odpad. A zásluhu na tom všem má také společnost EKO-KOM, která již skoro čtvrtstoletí systém v České republice zajišťuje a neustále jej rozvíjí, aby bylo třídění odpadu pro občany maximálně komfortní.

Ocenění za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky

Potvrzením správného fungování a úspěšného směřování systému je aktuální krok ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka udělit medaili za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky Zbyňku Kozlovi, generálnímu řediteli společnosti EKO-KOM, který tak byl ohodnocen za své 25leté úsilí v čele společnosti EKO-KOM.