Svět záchranářů ve Vrchbělé má již svůj základní kámen

| zdroj: Středočeský kraj0

aktuality.png
zdroj: Středočeský kraj

Poklepem na základní kámen budoucího výcvikového areálu, který by měl sloužit jak pro přípravu záchranářů, tak i pro vzdělávání dětí, mládeže a veřejnosti, zahájila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v sobotu 29. srpna 2020 oficiálně přípravu výstavby tohoto střediska na pozemcích Středočeského kraje v Bělé pod Bezdězem.

Stalo se tak za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové a dalších hostů.

Středočeský kraj se záměrem vybudovat výcvikový areál „Svět záchranářů“ oslovil starosty středočeských měst a obcí už 1. února 2018. Žádal je o informace a podněty, na jejichž základě by bylo možné nalézt vhodný pozemek pro vybudování výše popsaného areálu. Vedení kraje nakonec 3. srpna 2020 seznámilo zastupitele s tím, že hodlá areál vybudovat na svých pozemcích v katastrálním území Vrchbělá.

Přečtěte si také:

Projekt Svět záchranářů nebude realizován na území mokřadu Žabák v Lysé nad Labem

MŽP bude jednat o záchraně mokřadu Žabák

„Jsme vlastníky zdejších pozemků a existuje tu i část infrastruktury, kterou lze pro provoz výcvikového areálu využít, což při vyhodnocování vhodnosti místa pro vybudování areálu také mělo svůj význam, “ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Kraj podle ní nyní připravuje ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem (SIC) vše tak, aby byla co nejdříve vypracována dokumentace pro zadání veřejné zakázky na zhotovení projektové dokumentace stavby budoucího areálu. „K tomu bude také vypracována ideová studie využitelnosti projektu, která bude obsahovat návrh koncepce a základní údaje o stavbě,“ doplnila hejtmanka. Orientační propočet předpokládaných nákladů představuje cca 200 milionů korun, upřesnila.

Výcvikový areál by měl sloužit nejen k výcviku záchranářů a příslušníků IZS, ale také obyvatelům kraje, základním a středním školám, učilištím, organizacím zabývajícím se prevencí a využitelný bude i pro ostatní kraje.