22. 4. 2019  |  Aktuality  |  Autor: Středočeský kraj

Středočeský kraj vyhověl žádosti rybářů o pomoc se záchranou ohrožené populace ryb

„Středočeský kraj dlouhodobě podporuje rybáře a vzhledem k tomu, že na území regionu došlo k poklesu početních stavů takzvaných reofilních, tedy hlavně říčních, a dalších ohrožených druhů ryb, kdy z našich vod pozvolna mizí i hojné a původní druhy, jsme se rozhodli pro spolupráci se středočeským územním svazem Českého rybářského svazu a pro poskytnutí finanční podpory ve výši 150 tisíc korun. Výsledkem by měla být záchrana stávajících populací ryb,“ sdělil náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).

Jak dále náměstek Petera zdůraznil, bez podniknutí konkrétních kroků, by následující generace všem, kteří mohou situaci řešit, vyčítali, že nic nepodnikli a zanedbali pokusy o záchranu. Podle projektu rybářského svazu by měly být do konce měsíce října letošního roku do vodních toků vysazeny roční násady podoustve říční o kusové velikosti minimálně 6 cm, parmy říční v minimální velikosti 7 cm a okouna říčního v minimální velikosti 6 cm. V případě nedostatku některého z vyjmenovaných druhů na trhu pak bude vysazen roček nebo dvouletá násada candáta obecného, bolena dravého, případně odkrmený úhoř říční.

Rada kraje také během svého pondělního jednání rovnou pověřila Miloše Peteru, aby podepsal veřejnoprávní smlouvu o poskytnutí individuální dotace. Tím se potřebné finanční prostředky ke středočeskému rybářskému svazu dostanou včas.

Ilustrační foto/ Pixabay