Jedinečný koncept inteligentního veřejného osvětlení představili zástupci Středočeského inovačního centra (SIC) a firmy Byzance, start-up, který původně vznikl na ČVUT v Praze.
„V obcích Středočeského kraje se nachází zhruba 200 000 lamp. Mnohé z nich na strategických místech u škol, obchodů, úřadů, v blízkosti domácností. V současné době nelze u většiny regulovat intenzitu světla, což přináší větší náklady na energie, ale také způsobuje tzv. světelný smog,“ vysvětluje Pavel Kaplan, expert SIC pro města a obce.
„Ve spolupráci s odborníky z ČVUT, firmou Byzance a městem Český Brod jsme nainstalovali první etapu multifunkčních lamp, které se doslova přizpůsobují svému okolí. Jedná se o pilotní projekt v regionu i ČR,“ dodává Pavel Kaplan.
Výsledky průzkumu pilotního projektu jsou přesvědčivé. Oproti běžným sodíkovým lampám lze ušetřit až 67 % nákladů a 33 % oproti LED osvětlení. Pomocí nové technologie lze nastavit intenzitu světla v individuálním režimu každé lampy.
Kromě prodloužení životnosti o 39 % má tento systém nespornou výhodou při regulaci světelnosti v obydlených oblastech – méně jasu do oken rodinných domů, více svitu na přechodech nebo v případě výjimečných událostí, např. nehod a zásahů záchranných složek.
V další fázi projektu se počítá s instalací dobíjecích stanic pro elektromobily. Zařízení bude napojené na stejné elektrické vedení a výnosy od uživatelů půjdou do obecního rozpočtu. Ten ušetří také servisní náklady na údržbu a správu lamp až o 70 %.
„Způsob řešení je ve své univerzálnosti zcela výjimečný a umožnuje celou řadu nadstavbových služeb,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje. „Zároveň jde o příkladnou ukázku přenosu znalostí a technologií z výzkumu do praxe. A to je přesně náš cíl. Vyhledávat dobré nápady a využívat je ve prospěch obcí a měst ve Středočeském kraji.“
Foto: Středočeské inovační centrum
Komentáře