Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Stát by mohl pomoci vlastníkům lesů postižených kůrovcem třemi miliardami. Kraj nabízí také svoji pomoc

| autor: Pardubický kraj0

Stát by mohl pomoci vlastníkům lesů postižených kůrovcem třemi miliardami. Kraj nabízí také svoji

V čele štábu je hejtman Martin Netolický, který vznik komise inicioval, místopředsedou je krajský radní Václav Kroutil. Dalšími členy jsou zástupci krajského odboru životního prostředí, Ministerstva zemědělství ČR, Lesů ČR, Českého hydrometeorologického ústavu, vlastníků lesů, zástupci dopravců a také zpracovatelů. 

„Jako krajská samospráva nemůžeme být k problematice kůrovce lhostejní, jelikož lze očekávat, že se kůrovec ve větší míře přesune také do našeho kraje. Již dnes je situace velmi vážná na Moravskotřebovsku a v okolí Nasavrk. V tuto chvíli je nutné se vzájemně informovat, a proto jsme do tohoto poradního orgánu sezvali zástupce státu, vlastníků lesů, a to jak soukromých tak státních, hydrometeorology, dopravce a těžaře. V rámci našeho kraje je zalesněnost přibližně 29 procent a z toho 75 procent jehličnatých lesů. Pokud se podíváme na vlastníky lesů, tak těch je v regionu 25 tisíc, v celé republice pak na 300 tisíc,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Bude nutné zvážit podporu aktivit, které nebudou pokryty z dotací ministerstva zemědělství. To v tuto chvíli finalizuje dotační titul pro řešení zhoršené ekonomické situace nestátních vlastníků lesů v důsledku propadu cen jehličnatého dříví. Do budoucna se navíc očekává další propad výkupních cen. V tuto chvíli se bavíme o celkové částce tří miliard korun s tím, že čerpání by bylo možné již v letošním roce. Administrátorem dotací by byly kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Místopředsedou kůrovcového štábu je krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil, který zmínil, že Pardubický kraj již v rámci této problematiky vyhlásil nový dotační titul. „Krajské dotace na takzvané oplocenky jsou cílené na nestátní vlastníky lesů. Příjem žádostí je stanoven do konce července, ale již nyní evidujeme velký zájem ze strany vlastníků. K tomu navíc připravujeme studii týkající se způsobů obnovení lesních porostů po kalamitách, dále připravujeme dotační titul na úpravu vodního režimu v lesích, u něhož v současné době probíhá proces notifikace“ uvedl krajský radní Václav Kroutil.

V rámci jednání kůrovcového štábu zazněly také informace od zástupců Lesů České republiky, Českého hydrometeorologického ústavu, ČD Cargo, zástupců soukromých vlastníků lesů a zpracovatelů dřeva. Z nich plyne například to, že výrazně chybí pracovníci v dřevozpracujícím průmyslu. Navíc je toto odvětví nadzásobené dřevem a je problém s jeho dalším odbytem. Co se týká hydrometeorologického výhledu, tak celý červen bude opět teplotně nadprůměrný s nízkým srážkovým úhrnem. „Do konce června chceme od členů kalamitního štábu znát návrhy možných opatření, kde můžeme jako Pardubický kraj sehrát aktivní roli. Následně bychom vytvořili ucelený materiál, kterým bychom se na úrovni krajské samosprávy zabývali,“ upřesnil další postup hejtman Martin Netolický.

Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje.

Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje.

Kůrovcový kalamitní štáb Pardubického kraje.

Úvodní foto: ilustrační/ redakce

    Komentáře

    1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

    Okomentovat

    Partneři

    Vodárenství
    Sovak
    Zdravá města
    Satturn
    Wasten
    JRK
    SKS
    Ecobat
    Nadace Partnerství
    Adapterra Awards
    Teplárna ČB
    EkoWATT
    Solární asociace
    AKU-BAT
    I-tec
    SmVaK Ostrava
    Energie AG
    Den malých obcí
    Denios
    PSAS
    Rema
    K-tech Komunální technika
    Meva a.s.
    EKO-KOM
    ČEVAK
    Povodí Vltavy
    SRVO
    Bert