Startuje druhý ročník Ceny za krajinu

| zdroj: Jihomoravský kraj0

zdroj: Jihomoravský kraj

Projekty na jižní Moravě, které mají pozitivní dopad na zadržení vody v krajině a adaptaci na změnu klimatu, se mohou ode dneška (1. března 2023) hlásit do soutěže Cena za krajinu. Jihomoravský kraj letos spojil síly s Nadací partnerství a společně vyhlašují druhý ročník. Sběr přihlášek potrvá do 30. dubna 2023.

Hlásit se mohou jednotlivci, obce, zemědělci, soukromé společnosti, neziskovky i další subjekty. Loni se zapojili s 43 projekty. „Byl to jasný signál, že je u nás spousta lidí, co se starají o přírodu kolem sebe. I malé projekty pomáhají, když se udělají dobře. Chceme proto motivovat další a ukázat, že jejich úsilí vidíme a podporujeme,“ prohlásil jihomoravský hejtman Jan Grolich. K přihlášení bude od 1. března sloužit elektronický formulář na webu www.cenazakrajinu.cz.

Nově je projekty možné přihlašovat do jedné ze dvou kategorií:

• komplexní projekty, tedy soubory komplexních opatření zaměřených na zadržení vody v krajině nejen v údolí nivy, ale i s přesahem do celého povodí (vítěz získá 100 tisíc korun)
  • a jednotlivá opatření, tedy samostatné izolované opatření či dílčí opatření z komplexnějšího souboru (vítěz získá 50 tisíc korun, druhá cena je 20 tisíc a třetí 10 tisíc korun)

Nad rámec toho se udělí i Cena veřejnosti – na základě hlasování na webu mezi porotou vybranými 20 finalisty. Odměnou bude 50 tisíc korun. Odbornou komisi tvoří nejen zástupci Jihomoravského kraje a Nadace Partnerství, ale také zástupci Mendelovy univerzity v Brně a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

„Naše krajina není zdaleka to, co bývala před staletími. Je nezdravá, slabá a na mnoha místech ničená přemírou chemizace a intenzivním zemědělstvím. Cesta ale existuje. Proto vítáme každou iniciativu, která vrací do naší krajiny život. Cena za krajinu má za úkol zviditelnit tyto aktivity a ukázat, jak moc jsou důležité,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.

Jihomoravský kraj a Nadace partnerství se letos spojily také při vyhlášení 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards. Pořádající nadace tak ve spolupráci s krajem tento rok poprvé udělí i regionální ocenění: pro nejlepší projekt v Zastavěném území v rámci Jihomoravského kraje.