Soutěž Chytrá města 2023 zná své vítěze

| zdroj: brno.cz0

zdroj: Chytrá města 2023

Slavnostní vyhlášení vítězů 7. ročníku soutěže Chytrá města se konalo v symbolické datum 7. prosince 2023 v Kongresovém centru Praha. Soutěž každoročně pořádá nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut, z. ú., s cílem šíření inspirace a motivace k realizaci chytrých řešení a projektů napříč Českou republikou. Jednu z kategorií vyhrálo i město Brno.

Letošní ročník soutěže Chytrá města opět prokázal, že inovace, technologie a udržitelnost hrají v rozvoji moderních municipalit zásadní roli. Rostoucí populace ve městech, zvyšující se nároky na život a znečištění životního prostředí jsou důvody, proč je právě propagace a podpora inovativních řešení a vzájemné propojení vizionářů v oblasti Smart City kruciální pro hledání řešení na problémy, se kterými se zástupci územních samospráv každodenně potýkají.

V rámci letošního ročníku měli členové odborné poroty soutěže, složené z 28 zástupců veřejného sektoru, akademické sféry a technologických lídrů v oboru, nelehkou úlohu. A to zvolit v širokém spektru přihlášených projektů jen jednoho vítěze v každé kategorii. Celkem se letos do soutěže přihlásilo 122 projektů. Požadavky principů Smart City jich však splnilo 95. Energetika a ICT jsou nejvíce rezonujícími tématy a současně nejvyšší konkurenci v počtu přihlášených projektů jsme zaznamenali v soutěžní kategorii Projekt pro město do 50 tisíc obyvatel.

Slavnostním odpolednem nás v roli charismatického moderátora provedl Vladimír Kořen a za doprovodu místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, ministra životního prostředí Petra Hladíka a ministra dopravy Martina Kupky proběhlo vyhlášení vítězů 9 soutěžních kategorií spolu s osobností roku pro soukromý a veřejný sektor a 4 zvláštními cenami, které udělila odborná porota soutěže. Vítězní protagonisté chytrých řešení si odnesli ocenění ve tvaru čísla 7 naplněné solí. Sůl v celém konceptu reprezentuje skutečnost, že chytrá a inovativní řešení a iniciátoři, kteří za nimi stojí, jsou tzv. sůl nad zlato pro současná města. Bez nich se zkrátka žádná pozitivní změna neuskuteční. Ceny pocházejí z dílny talentované sklářské výtvarnice Vendulky Prchalové.

Je nám potěšením oznámit jména vítězů, kterými pro letošní ročník v jednotlivých kategoriích jsou:

Ocenění Osobnost pro soukromý sektor získal Dominik Janík, zakladatel společnosti CITYA.

Osobností pro veřejný sektor se letos stal Miroslav Scheiner, manažer speciálních projektů v sekci Evropské unie a zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Projekt pro obec do 10 tisíc obyvatel: Smart Energocentrum Ivančice společnosti ČEZ ESCO, a.s.

Projekt pro město s 10 až 50 tisíci obyvateli: Elektronická aplikace pro case management a koordinaci sociálních služeb městské části Praha 7

Projekt pro město s 50 až 200 tisíci obyvateli: Geoportál města Mostu – sdílení dat a služeb

Projekt pro město s více než 200 tisíci obyvateli: Inovace do brněnské veřejné správy s využitím spolupráce se start-upy Magistrátu města Brna

Město Brno podporuje inovativní řešení a dává příležitost vyzkoušet si nové postupy v městských firmách, jako tomu bylo v tomto případě. Je to ukázka toho, že si veřejná správa a start-upy mají navzájem co nabídnout,“ uvedla k vítězství v uvedené kategorii Anna Putnová, zastupitelka města Brna pro spolupráci s výzkumnými organizacemi.

Projekt pro region: Informační a datový portál Libereckého kraje

Projekt pro stát: KAMsNÍM, jehož přihlašovatelem je spolek Ukliďme Česko

Mezinárodní projekt: Portál Bezpečí společnosti Medical Information Technologies, s.r.o.

IDEA: Tessabot (Citymind) – chytrá komunikace občana s městem realizovaná ve městě Uherský Brod

MODEL: Strategický plán města Prostějov 2022–2035

Odborná porota udělila také 4 zvláštní ceny:

1. Účko – zapojené komunity, za přínos v zapojení komunit ve veřejném prostoru
  2. Nový Evropský Bauhaus Stavanger Operátora ICT, za přínos v zapojení České republiky do kontextu mezinárodního ekosystému Smart City
  3. Park Houbalova městské části Brno-Líšeň, za přínos v oblasti regenerace zeleně a ochrany biodiverzity v městském prostředí
  4. Smart Metering Kolín, za přínos v oblasti digitalizace