Snížení tvrdosti vody na sídlišti a v přilehlých částech Kolína

| zdroj: Kolín0

voda22.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vodohospodářské sdružení Kolín realizuje investici propojení dvou tlakových pásem na vodovodní síti v Kolíně. Tato investice povede ke snížení tvrdosti vody na sídlišti a v přilehlých částech Kolína.

Vodohospodářské sdružení Kolín (VHS Kolín), vlastník skupinového vodovodu v Kolíně, přistoupil v roce 2023 k investiční akci, která má za cíl snížení tvrdosti vody na sídlišti a v přilehlých částech Kolína. Investiční akce je v těchto dnech těsně před dokončením. V ulici Pražská a navazujících komunikacích bylo položeno nové vodovodní potrubí v délce 1 350 metrů, které propojuje dvě různá tlaková pásma, a tedy i dva různé zdroje pitné vody. Dále byla provedena montáž přítokového potrubí na úpravně vody Nová vodárna. Tato investice nově umožní míchat pitnou vodu s nižší tvrdostí s vodou o vyšší tvrdosti. Lze předpokládat, že míchání obou typů vod povede ke snížení tvrdosti vody v městské části Kolín II minimálně o 1,5 mmol na litr.

Pro výše uvedené míchání vody bylo nezbytné provést i další navazující investice v rámci skupinového vodovodu, a to zejména rekonstrukci dvou zdrojů surové vody v areálu prameniště Tři Dvory a rekonstrukci propojení vodojemů Letiště I a Letiště II.

Vybudování propojení mezi oběma tlakovými pásmy přispěje i k vyšší spolehlivosti dodávek pitné vody při poruchách na vodovodní síti nebo na vodních zdrojích.

Celková výše investice dosáhla téměř 15 miliónů Kč bez DPH.

Zprovoznění potrubí a navazující technologie, které společně zajistí míchání vody, je předpokládáno nejpozději k 15.8.2023. Míchání obou typů vod může krátkodobě zvýšit zákal ve vodovodní síti. Provozovatel vodovodu, Energie AG Kolín a.s., bude provádět preventivní odkalování vodovodní sítě. V případě zjištění zákalu je možné obrátit se na zákaznickou linku Energie AG Kolín a.s., která na základě podnětu provede v daném místě odkalení vodovodní sítě.

Navýšení kapacity vodních zdrojů

Vodohospodářské sdružení Kolín realizuje v roce 2023 investice, které povedou k posílení zdrojů surové vody, ze které se vyrábí voda pitná. V letošním roce byly rekonstruovány dva vodní zdroje v prameništi Tři Dvory. V těchto investicích bude VHS Kolín pokračovat i v následujících letech.

Zdroje pitné vody a tvrdost vody

Zdrojem pitné vody pro skupinový vodovod Kolín jsou dvě prameniště v okolí Kolína – prameniště Tři Dvory a prameniště Nová vodárna. Oba dva zdroje disponují kvalitní podzemní vodou, ze které se na úpravnách vody Kolín Vinice a Kolín Nová vodárna odstraňují zejména železo a mangan. Následně je voda hygienicky zabezpečována. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o podzemní zdroje, je dodávaná pitná voda tvrdá.

Tvrdost vody v prameništi Tři Dvory se pohybuje okolo 3 mmol na litr, tvrdost vody v prameništi Nová vodárna pak okolo 6 mmol na litr. Pitná voda z prameniště Nová vodárna je v Kolíně distribuována zejména do městské části Kolín II. Tvrdá voda je ze zdravotního hlediska prospěšná, neboť obsahuje vápník a hořčík, tedy prvky pro život nepostradatelné. Tvrdá voda však může způsobovat zanášení spotřebičů, např. varných konvic.