Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Skladování nebezpečných látek vyžaduje specifické nádoby. Které zvolit pro sběrný dvůr?

| autor: Hana Tomášková0

Meva1
zdroj: MEVA a.s.

Při skladování nebezpečného odpadu je třeba zajistit bezpečnost provozu s ohledem na ochranu zdraví pracovníků i prevenci úniků látek s ohrožením životního prostředí. S orientací v oblasti skladování nebezpečných látek a s výběrem vhodných nádob nás seznámí René Andres, manažer marketingu MEVA a.s.

Jak lze efektivně a zároveň co nejbezpečněji uskladnit nebezpečný odpad?

Pod pojmem „nebezpečná látka“ si každý může představit něco jiného. Nebezpečné látky jsou však vymezeny v zákoně, jako látky a věci, které mohou představovat riziko. Hovoříme o rizikách, která mohou ohrozit osoby, zvířata a věci nebo životní prostředí.

Druhů nebezpečných látek je mnoho, nicméně mezi ty nejznámější můžeme zařadit hořlaviny, chemikálie nebo vodu ohrožující látky.

Každá látka má nějaké vlastnosti, které musí být respektovány a zařídit pro ně vhodné skladování. Ke zjištění, jak látku skladovat pomůže tzv. bezpečnostní list. Ke vhodnému skladování nebezpečných látek je nutné znát nejenom toxicitu, výbušnost, hořlavost a další aspekty látky, ale také jejich skupenství. To rozlišujeme podle toho, zdali se jedná o látku pevného, kapalného nebo plynného skupenství.

Pro látky pevného skupenství budou vhodné ocelové nebo plastové boxy, zatímco pro kapalné látky ocelové nebo plastové sudy. Nejde však o striktní vymezení obalu pro danou látku, jelikož existují například ocelové sudy s odnímacím víkem vhodné i pro látky pevného skupenství.

Meva sudy v kontejneru

Důležité je zohlednit i změny skupenství látky při teplotních změnách. Některé pevné látky mohou sublimovat a vytvářet nebezpečné výpary, a proto je v takovém případě nutné zabezpečit dostatečné odvětrávání.

Jako problematické se v tomto ohledu jeví zejména nebezpečné kapalné látky, jaké systémy lze pro jejich skladování využít?

Tekuté látky jsou problematické v tom, že potřebují vodotěsný obal. Musíme zamezit také úniku těchto látek do okolního prostředí. K tomu využíváme záchytné systémy v podobě záchytných van, podlah nebo ekoskladů.

Záchytné vany by měly být nedílnou součástí nejen skladů kapalin, ale i výrobních provozů, kde se manipuluje s nebezpečnými kapalinami. Byly zavedeny především pro zabránění rozšíření potenciálně nebezpečných kapalin do okolí a zamezení tak případným haváriím. Záchytné vany se tak staly prioritou v záležitostech ochrany životního prostředí.

Meva kapaliny

Do jakých provozů je vhodné zvažovat pořízení specializovaných nádob na nebezpečné odpady a jaké jsou klíčové faktory pro jejich výběr?

Obecně je vhodné použít nádoby na nebezpečný odpad všude tam, kde dochází k manipulaci s nebezpečnými látkami. Až už to jsou chemické provozy, petrochemické podniky a průmyslové provozy.

Za faktory pro výběr vhodné nádoby můžeme považovat, zda-li chceme látky skladovat venku či uvnitř. Dále také musíme brát v potaz, zda skladování bude pasivní – tedy bez manipulace s nádobou – plnění, vyprazdňování a otevírání, nebo aktivní – kdy s nádobou naopak manipulujeme.

Meva kapaliny2

Které nádoby doporučujete pro využití ve sběrných dvorech?

Sběrný dvůr může být vybaven zařízením pro skladování nebezpečného odpadu. Do kategorie nebezpečného odpadu se řadí jak odpad pevného skupenství, tak i kapalného. Takový materiál představuje nebezpečí jak pro lidi ve svém okolí, tak i pro životní prostředí.

Pro zabránění poškození zdraví nebo případného úniku do okolí, musí být skladovány v obalech pro ně určených. Pro skladování kapalných látek jsou nejčastěji využívané kovové nebo plastové sudy, umístěné na záchytných vanách, popřípadě v mobilním skladu, tzv. eko-skladu.

Pro skladování pevných nebezpečných látek je pak nejčastěji využíváno sudů nebo kovových kontejnerů. Důležitost v tomto případě představuje vhodnost materiálu obalu pro danou látku. Pro rozšíření komplexnosti služeb je vhodné sběrné dvory rozšířit o nádoby na specifické nebezpečné odpady, jako jsou například akumulátory, použité zářivky nebo i nádoby pro separaci standardně tříděného odpadu jako je papír, sklo, plasty a bio odpad.

Meva baterie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert