Skládky často hoří. Přitom zde končí i odpad, který sem vůbec nepatří

| autor: Hana Tomášková0

CELIO_Bezp.radaUsteckehokraje.jpg
zdroj: Z galerie BRÚK - foto Skládkový komplex CELIO, a. s.

Na skládkách končí i odpady, které tam ani ukládány být nesmí. Příkladem je právě probíhající kontrolní řízení ve skládkovém komplexu CELIO a.s., které odhalilo, že zde byly ukládány různě viskózní styrenové smoly. Tedy nebezpečný odpad, který měla firma ekologicky zlikvidovat.

Česká inspekce životního prostředí, Oblastní inspektorát Ústí nad Labem, provedla dne 27. července 2021 neohlášenou kontrolu zařízení Skládkový komplex CELIO, a. s., zaměřenou na provoz skládky nebezpečných odpadů.

Jaké nedostatky a pochybení zjistila ČIŽP na skládce nebezpečného odpadu CELIO a.s.?

„Vzhledem k zahájené kontrole není možné poskytovat žádné bližší informace,“ upozorňuje Ing. Lukáš Kůs, ředitel odboru technické ochrany životního prostředí a integrované prevence ředitelství České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„K uvedenému můžeme pouze sdělit, že v rámci kontroly byly v prostoru aktivní části tělesa skládky zjištěny sudy s obsahem různě viskózních styrenových smol,“ sděluje k události Lukáš Kůs a doplňuje: „Odpady tohoto druhu nesmí být ukládány na skládku - stav představuje závažné porušení provozního řádu skládky a nebezpečí, že dojde k bezprostřednímu závažnému nepříznivému dopadu na životní prostředí - riziko zejména zahoření odpadů v důsledku potenciálního požáru, případně exploze. V případě požáru je vysoké riziko prohoření těsnící fólie na dně skládky a následného úniku nebezpečných látek uvolněných z uložených - odstraněných, skladovaných, nebezpečných odpadů.“

Ve skládkovém komplexu CELIO zahoří uložený odpad poměrně často. Objekt na Mostecku se nachází v blízkosti měst, jejichž obyvatelé jsou tak vystaveni zvýšeným zdravotním rizikům. Dopady na stav životního prostředí v této oblasti jsou rovněž nepřehlédnutelné.

V roce 2019 se společnost CELIO a.s. také dopustila porušení zákona o integrované prevenci. Při kontrole v únoru 2019 inspektoři ČIŽP našli v severní části skládky nezakryté nebezpečné odpady s obsahem azbestu. Jednalo se asi o 200 kilogramů eternitové krytiny. Bylo rovněž zjištěno 2,5 násobné překročení povoleného množství skladovaných odpadních pneumatik. I to značně zvyšuje riziko požáru.

Přečtěte si také:

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje se zabývala situací ve Skládkovém komplexu CELIO, a. s., na Mostecku

Skládky hoří den co den. Zelení to přehlížejí, skládkaři metou pod koberec a občané trpí

Hasiči opět vyjížděli k požáru skládky Celio u Litvínova