Rekultivace krajiny po ukončení těžby

| zdroj: Ústecký kraj0

zdroj: Ústecký kraj

Pravidelná setkávání představitelů Ústeckého kraje s vedením Zemského ředitelství Sasko pokračovala tentokrát na německé straně, a to u města Görlitz, kde se dříve intenzivně těžilo hnědé uhlí a dnes se zde nachází jedno z místních rekultivačních jezer.

„V Sasku už mají útlum těžby za sebou a mají tedy zkušenosti jak s napouštěním jezer, tak s jejich využitím. Zajímavý je také dopad vzniku nových jezer na okolní krajinu a klima. Máme s našimi sousedy podobná témata k řešení a je vždy zajímavé dozvědět se, jak se s tím vypořádávají na druhé straně hranice,“ řekl k návštěvě hejtman Jan Schiller, který vedl delegaci Ústeckého kraje.

Kromě jednání, na kterém se řešila nejen krajina po těžbě, ale také se vzpomínalo na lesní požár národního parku, od kterého právě uplynul jeden rok, byla na programu prohlídka technické památky – odstaveného velkorypadla z bývalého hnědouhelného lomu. Porovnávala se také legislativní nastavení, která se v obou zemích liší. Delegace hovořily také o společném mezinárodním projektu na téma hornictví, budoucího využívání Fondu pro spravedlivou transformaci a přípravě vysokorychlostní tratě.

V závěru hejtman pozval saské kolegy v čele s prezidentkou Reginou Kraushaar do Ústeckého kraje, kde by se tentokrát mohlo hovořit o těžbě ještě probíhající.