Re-use odpoledne v Brně

| autor: Hana Tomášková0

reuse1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V Brně se konalo prodejní reuse odpoledne s cílem ukázat, že staré věci se nemusí vyhazovat, že jeden nepotřebnou věc odloží do REUSE pointu a druhý si ji může koupit. Akci uspořádal Odbor životního prostředí města Brna ve spolupráci se SAKO Brno.

O tom, jak reuse akce proběhla, jak se v Brně obecně nakládá s odpady či o osvětě jsme hovořili s Anetou Bublovou, mluvčí SAKO Brno.

Co Vás vedlo k uspořádání re-use odpoledne v Brně?

Dovolím si malou vsuvku z historie, jak to vše vlastně začalo, z čeho projekt vychází. V dnešní době, kdy se skloňují neustále témata recyklace, energetické využívání odpadu a skládkování, SAKO Brno se dívá ještě dál, a to k předcházení vzniku odpadu. Hlavní myšlenkou je, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Z toho důvodu vymýšlíme projekty, jako je Re-use odpoledne, v rámci kterých můžeme tuto myšlenku šířit dál.

Nakládání s komunálními odpady ve městě Brně je založeno na principu důsledného dodržování následující hierarchie: nejprve se zaměřuje na předcházení vzniku odpadu a jeho přípravu na opětovné použití, následuje jeho recyklace, poté energetické využití a až úplně nakonec skládkování.

Jak se akce osvědčila?

Akce byla velmi srdečná, byli jsme spokojeni s organizací i ohlasy návštěvníků. Věřím, že naplnila naši misi a těší nás, že se přidáváme mezi organizace, které podobné swapy pořádají.

Budete v podobně zaměřených akcích pokračovat?

Ano, budeme pokračovat. Chtěli bychom myšlenku Re-use šířit dál, je to naše poslání. Ve spolupráci s OŽP města Brna chceme pořádat pravidelná prodejní odpoledne. Rádi bychom, aby se takové akce staly součástí našeho životního stylu, a snad někdy v budoucnu byly žádanější než nákupy v obchodních centrech.

Jak jsou podle vás mezi lidmi rozšířené pojmy "SWAP" a "re-use"?

Je to trend dnešní doby, mladí lidé takto již nakupují normálně, častěji než starší populace. Naše akce nám to potvrzují, do Re-use pointů chodí spíše mladí lidé, zajímají se o to, hledají nové způsoby a více se zamýšlí nad životem jako takovým. V Brně přibývá organizací či spolků, které podobné swapy pořádají, například Nadace Veronica.

Zafungovala již osvěta?

Osvěta funguje, jednak ta v rámci exkurzí pořádaných v areálu SAKO Brno, ale také na akcích pro veřejnost. Lidé jsou mile překvapeni, když se dozvídají, že mohou pro své předměty či nábytek najít ještě nové uplatnění a nemusí je rovnou vyhazovat.

Ještě bychom potřebovali zapracovat na osvětě týkající se odpadů volně uložených u kontejnerů či popelnic. Mnozí velkoobjemový odpad nechají na ulici s tím, že to někdo odveze. Přitom je v Brně hustá síť sběrných středisek odpadu, jejich využívání by pomohlo čistotě ve městě. Je důležité si uvědomit, že čistota města a zdravé životní prostředí záleží na každém z nás.

reuse_SAKO.jpg

Reuse odpoledne se konalo v Brně před sběrným dvorem Veveří a bylo spojené se SWAPem, tedy tzv. „výměníkem“. Lidé v průběhu akce nosili oblečení, nádobí, hračky, knihy a vyměňovalo se. Pracovníci SAKO Brno akci doplnili o květiny, které doma vypěstovala vedoucí svozu, nasadila do hlíny z kompostárny a dala do květináčů, které pracovníci ze svozu vysbírali.

Celkový výdělek z odpoledne bude použit na výsadbu městské zeleně.