Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Rady nad zlato: aby vaše pračka nebo lednice tolik „nežraly“

| zdroj: Brno0

radiator8.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Protáčejí se u vás doma kolečka na měřácích a vám pak panenky při pohledu na faktury? Přinášíme vám pár tipů, jak energiemi při každodenních činnostech neplýtvat, nebo jejich spotřebu dokonce snížit.

Svítit úspornými LED žárovkami, nekoukat do ledničky jako na televizi nebo zastavovat sprchu při mydlení – tohle všechno určitě znáte. Jak ale na šetrnější topení, praní nebo ukládání potravin?

Topení a větrání

Umožněte teplu z radiátoru, aby se k vám dostalo – za stolem nebo za závěsem místnost nevytopí ani rozžhavený doběla. Pokud máte topení vybaveno termostatickým ventilem (na fotce), nepoužívejte ho jako obyčejný zavírací ventil. Podle čísla, které nastavíte, dovede tento termostat udržovat teplotu v místnosti a sám tlumit nebo zapínat topení. Většina termostatů je kalibrována tak, že 1 odpovídá cca 12 °C a 5 asi 28 °C. Když tedy ventil otočím na 5, bude se snažit místnost vytopit na 28 stupňů. Teploty kolem 20 °C dosáhnete už se stupněm 3.

Ventily míru topení přizpůsobují teplotě okolního vzduchu. Pokud tedy nad topením otevřete okno, začne topit víc. Proto je intenzivní vyvětrání několikrát denně na pár minut lepší než celodenní ventilace. Vzduch v místnosti se rychle občerství, ale nedojde k výraznému úniku nakumulovaného tepla.

Kuchyňské spotřebiče

Ledničku, mrazák nebo troubu otevírejte minimálně, ať neuniká chlad (či teplo), které se následně musí znovu vyrobit. Ze stejného důvodu do ledničky/mrazáku nedávejte teplé jídlo, které by spotřebič musel nejdřív za cenu vyšší spotřeby energie zchladit.

Nemáte-li nejnovější mrazáky typu NoFrost, které nepotřebují pravidelné odmrazování, vzniklé námrazy se zbavujte. Už 1 cm totiž zvedne spotřebu i o desítky procent. Ledničku ani mrazák neumísťujte do blízkosti zdrojů tepla (vedle sporáku, myčky) a dbejte na to, aby kolem nich mohl proudit vzduch. Negativní vliv má na spotřebu energií také to, když je v ledničce nebo mrazáku málo uložených potravin.

Přečtěte si také: Jak ušetřit za elektřinu

Rychlovarnou konvici naplňujte jen množstvím vody, které okamžitě spotřebujete. Ohřívání vody je jedním z energeticky nejnáročnějších procesů. Při vaření na sporáku používejte pokličku.

Myčka spotřebuje významně méně vody (a tím i energie nutné pro její ohřev), než člověk myjící nádobí pod kohoutkem (alespoň o něco lepší je varianta umývání v napuštěném dřezu a oplachování studenou vodou). Pokud už myčku máte, její energetickou náročnost dál snížíte třeba tím, že budete mýt jen na 40 °C nebo s pomocí eco programů, které sice trvají déle, ale paradoxně spotřebují méně vody i energie.

Pračka a sušička

Vytěžujte pračku. I moderní spotřebiče, které přizpůsobují množství vody objemu prádla, často vykazují lepší čísla ve chvíli, kdy perou naplněný (nikoli ale přeplněný) buben. Opět platí, že energeticky nejnáročnější je ohřev vody. Perte tedy na méně stupňů (dnešní prací prostředky si s prádlem, pokud není opravdu silně znečištěné, poradí při 30–40 °C) a vyhýbejte se kratším programům, které vyžadují rychlé zahřátí vody. Sušičku využívejte jen v případě, že prádlo nelze usušit na šňůře.

Nová zelená úsporám Light

Pomohly by vám s úsporou energií stavební úpravy vašeho domu nebo bytu? Zateplení fasády nebo výměna oken? Státní fond životního prostředí spustil dotační program Nová zelená úsporám Light, určený seniorům a domácnostem s nižšími příjmy. Zájemci si mohou požádat až o 150 tisíc korun. Více informací vám poskytnou stránky novazelenausporam.cz nebo pracovníci poradenské sítě EKIS.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert